Vymazání cookies a přesměrování...

Využíváme soubory cookie ke zlepšení našich služeb a k sestavování anonymních analýz. Používáním tohoto webu s tímto vyjadřujete souhlas.

Rozumím

Nymburk

LISTOPAD 2014
Po dvou letech právě skončil projekt:  „Začínáme po 50“. Smyslem projektu bylo pomoci klientům starším 50 let opět najít práci, neztrácet sebedůvěru ve své schopnosti, či pokusit se najít nové profesní zaměření. Ne vždy se povedlo najít práci, nicméně máme radost, že k dnešnímu dni z celkového počtu 66 klientů jich má práci 31. U 4 klientů se podařilo vytvořit a zajistit dotované zaměstnání.
Při rozhovorech s klienty a při závěrečném hodnocení jsem často slýchala, že důležitá byla celková podpora a zvýšení sebedůvěry, uvědomění si vlastní hodnoty. Klienti si také uvědomovali, že v tom nejsou sami, ale i ostatní ve skupině řeší obdobné větší či menší problémy. Toto zjištění mnohdy vedlo k tomu, že si klienti navzájem začali pomáhat, podporovat se a nebylo výjimečné, že si předávali informace o vhodných pracovních místech.
Někteří klienti hledali práci v oboru, který kdysi vystudovali či se vyučili, jiní zcela změnili svoje zaměření. Jedna z klientek, paní Jana, pracovala původně v administrativě, tuto práci dobře zvládala, ale neviděla v ní velký smysl.  Po absolvování projektu dostala nabídku pracovat v soukromé společnosti jako terénní sociální pracovnice. Dnes říká, že se asi původně spletla s povoláním, protože tato práce i když není vždy jednoduchá, ji naplňuje. Do její péče spadají nejen senioři, ale i děti či lidé s různým handicapem.
Rekvalifikace patřila k důležité součásti projektu. Mezi nejvíce oceňovanou patřila již zmiňovaná rekvalifikace Pracovník v sociálních službách, Strážný, Obsluha VZV ale i zpočátku obávaná Obsluha PC. Práci na počítači byl dán velký prostor, proto mohl každý klient bez ohledu na zvolenou rekvalifikaci absolvovat i nepovinou aktivitu Dovednosti IT.  Velká část klientů tuto nabídku využila a po překonání počátečních obav zjistili i mnozí odpůrci PC, že je příjemné nebýt závislí na mladších rodinných příslušnících. Samostatně komunikovat přes email, umět si vyhledat důležité informace na internetu, ale i samostatně vytvořit a poslat životopis.
Jsme rády, že jsme mohly být součástí tohoto projektu a přejeme všem našim klientům hodně úspěchů v životě profesním i rodinném.

S pozdravem Mgr. Markéta Čapková a Gabriela Hořínková, koordinátorky a individuální poradkyně pro okres Nymburk

Září 2014
Tak jsme se volně přehoupli do dalšího měsíce a doufali jsme, že tento přinese pozitivní zprávy z hlediska úspěchů ve hledání práce. Přinesl – ale jen jednu. (Čekali jsme trochu více.) Snad další měsíc nebude v tomto ohledu tak skromný. Klient projektu pan Josef si našel zaměstnání kousek od svého bydliště, a jelikož bydlí opravdu ve velmi malé vesničce, tak to byl takový malý zázrak. Pracovní pozice se jmenuje Operátor formulace (trochu nezvyklé, že?), tak si jen můžeme domýšlet, co vše bude jeho náplní práce. Každopádně zaměstnavatel ocenil Osvědčení strážného, které klient získal po absolvování rekvalifikace, takže doufáme, že ho také využije.
Ostatní klienti hledají a hledají… Není to opravdu jednoduché se stále motivovat k oslovování zaměstnavatelů, když vás odmítají a tak i naše společné setkání mělo za cíl hlavně motivovat. Neustat ve hledání je totiž velmi důležité. Na setkání jsme se dozvěděli, že jedna z klientek plánuje ještě rekvalifikaci přes ÚP, druhá má už spoustu plánů, jak se vrhne do podnikání… Uvidíme, co z toho budeme moci příští měsíc potvrdit. Na setkání bylo vidět, že klienti mají přehled o inzerujících volných místech, protože se často doplňovali a ony inzeráty citovali. Prostě hledají, kde se dá. Jedna z klientek má předjednanou brigádu v lahůdkách, což je určitě světlý okamžik, ale ještě se bude muset přesně domluvit na podmínkách spolupráce se zaměstnavatelem. Bylo vidět, že zdaleka nemá přesné a podrobné informace k případnému pracovnímu vztahu.

Srpen 2014
Během měsíce srpna naši klienti nejen odpočívali, ale také se poohlíželi po zaměstnání. Bohužel se ale nikomu z našich zbývajících klientů tento měsíc nepodařilo získat pracovní smlouvu. Asi to bude i tím, že je období dovolených, a tak i zaměstnavatelé odjíždí odpočívat a neřeší zrovna personální obměny. Snad bude další měsíc v tomto směru úspěšnější.
Jeden z našich klientů úspěšně ukončil rekvalifikaci VZV a další dvě klientky se na svou rekvalifikaci ještě připravují. 

Červenec 2014
Tento měsíc se někteří naši klienti vzdělávali. Dvě klietnky úspěšně zvládli Obsluhu PC, jeden klient získal řidičák na vysokozdvih a hned 4 klienti mohou nastoupit jako kvalifikovaný strážný. Doufejme, že jim nové znalosti pomohou získat zaměstnání.
Přejeme všem krásné letní dny.
Gábina a Markéta


Červen 2014
Pro klienty 4.běhu jde o poslední měsíc, kdy jsme se s nimi viděli naposledy, abychom ukončili jejich účast v projektu. Popřáli jsme všem mnoho úspěchů a budeme doufat, že zaměstnání přijde, co nejdříve.
Zároveň jsme zahájili 5.běh projektu a přivítali jsme v něm 14 nových klientů, se kterými jsme prošli povinné aktivity projektu zaměřené především na posílení sebevědomí a uvědomění si vlastních hodnot. Snad se nám to povedlo. Ostatně klient Jaroslav to svými milými slovy potvrzuje (což nás upřímně těší! a za jeho slova moc děkujeme! kiss

„Vážení, milí přátelé!
Dovoluji si vás oslovit v pro mne příjemné záležitosti. Dostalo se mi v minulých dnech cti, že jsem se mohl zúčastnit projektu "Začínáme po 50". Jsem již delší dobu v evidenci Úřadu práce v Nymburce a tak jsem s velkou radostí přivítal, že jsem byl do tohoto projektu vybrán. Sešli jsme se zde parta lidí sice stejného osudu, ale různých vlastností, schopností a životních příběhů. Vedoucími tohoto projektu byly paní Gabriela Hořínková a paní Markéta Čapková. V závěrečném hodnocení se mi nedostalo tolik prostoru, abych se mohl obšírněji vyjádřit k jejich více než profesionální a výborné práce, a tak činím nyní. Oběma dámám mohu vyjádřit svůj obdiv a dík za přístup k nám, postiženým ztrátou zaměstnání a můj osobní dík za to, že mne tímto projektem a kurzy, které budu ještě absolvovat, vrátily mezi – já říkám ŽIVÉ. Dlouhá pracovní nečinnost se již podepsala na mém sebevědomí a psychice. Ještě jednou bych chtěl oběma výše jmenovaným dámám vyjádřit svůj obdiv a dík za to, že se zvedlo moje osobní ego.
Bude mi velkým potěšením, když budeme moci informovat o mých (snad) pracovních úspěších.“
S pozdravem Jaroslav K.

Květen 2014
Dobrý den Gábino, moc zdravím a doufám, že se máte dobře. 
 
Stále se chystám poreferovat Vám jak pracuji, ale nějak nestíhám. Doma jsme malovali celý byt a už měsíc to tady dávám dohromady, protože jsem to vzala z gruntu a vše probírám a vyhazuji nepotřebné věci, co jsme tu nashromáždily. Vzhledem k tomu, že přijíždím z práce v 6 večer, tak už toho moc nestíhám a doháním to o víkendech.
 
Už pracuji třetí měsíc. První měsíc byl těžký, po 11 měsících flákání doma, jsem najednou musela pravidelně vstávat a celý den jsem byla na nohou. Teď už jsem si zase zvykla a je to v pohodě. První měsíc jsem byla ve skladu, abych se naučila zboží. Ve skladu jsou 3 skladníci, takže mě zasvěcovali do všeho co u nich prodává. Je to cca 15 tisíc položek, znám jich asi tak třetinu, ty co stále prodávají. Chodila jsem za nimi jako jejich stín, abych viděla, kam jdou pro jaké zboží. Asi jim to šlo na nervy, ale nesli to statečně. Po měsíci jsem se začala učit na počítači, takže jsem to střídala mezi skladem a kanceláří. A teď už jsem byla i u pokladny a dělala jsem taky faktury. Teď dělám co je potřeba, někdy jsem ve skladu, někdy fakturuji a někdy jsem na pokladně. Práce není jednotvárná a to mě vyhovuje. Stále je frmol a dost práce a den utíká strašně rychle. Práce mě baví, i když šroubky nejsou zrovna lehký zboží a když je hodně objednávek a připravuji zboží ve skladu, tak toho mám někdy plný zuby. Kolektiv mě přijal a dobře jsem mezi ně zapadla. Ráno mě od vlaku většinou někdo do práce sveze a odpoledne zase doveze na nádraží, takže pohoda.
Minulý týden tam byla pí. Toupalová a povídaly jsme tam ještě se šéfovou, a přišla řeč na to, že jste se za mě zaručila, aby mě zaměstnali. Moc děkuji a poslušně hlásím, že šéf je se mnou spokojený, pochválil mě, že jsem se rychle zaučila, zapadla do kolektivu a jsem nekonfliktní.
Ale abych se jenom nechválila, tak tento týden se mě nedařilo. Měla jsem chyby snad ve všem na co jsem sáhla. Prostě týden blbec. 
 
A co moji kolegové, už všichni pracují? Jsem ve spojení s Álou. Asi před měsícem jsem potkala Kristýnu a ta pracuje v Čelákovicích a nějaké výrobně zrcadel. 
 
Tak se mějte moc fajn, pozdravujte Markétu

DUBEN 
Naše klientka Alenka od 1.4. nastoupila na nově vytvořené pracovní místo, a tak jsme jí požádali o pár slov bež bude plně zaměstnaná wink
   "Jmenuji se Alena V., je mi 51 let a přišla jsem o práci, kterou jsem vykonávala 20 let. Věřte mi, že dostat výpověď v zaměstnání, kde jste strávili většinu svého života je jako studená sprcha a chvíli trvá než se z toho člověk vzpamatuje. Na srdci se mi tak  usadil velký balvan a jít na ÚP pro mě bylo něco nepředstavitelného, už kvůli mému věku. Odevšad na vás totiž doléhá tlak, že lidi po "50" už nejsou pro zaměstnavatele perspektivní, lidově řečeno jsou nepotřební.
    Hledání nového zaměstnání a docházení na ÚP mi dávalo pěkně zabrat a já propadala stále většímu zoufalství. Jednou však přišel den "D", kdy mi na ÚP nabídli účast na projektu "Zažínáme po 50". Řekla jsem si, proč to nezkusit, přihlásila se a vyšlo to. Před zahájením projektu jsem měla v hlavě spoustu otázek. Měla jsem strach, co mě čeká, jací tam budou lidé a jak to budu všechno vlastně zvládat. Musím však říci, že již po absolvování prvního dne se mé obavy rozplynuly jako dým, vše ze mně spadlo a já se těšila na každý další den. Převážně i díky tomu, že v mém kolektivu byla spousta skvělých lidí, ať už se jednalo o mé "spolužáky" nebo lektory. Tímto bych chtěla poděkovat paní Gabriele Hořínkové a paní Markétě Čapkové, za jejich profesionální přístup, zodpovědnost, elán a nadšení. Mnohé nás naučili. Jak se zdokonalit, rozšířit si nové obzory ale také neztrácet naději, když se něco nedaří. Cítila jsem se jako v bavlnce. Překonala jsem svůj strach a získala tak větší odvahu a jistotu.
    Absolvovala jsem také kurz základů práce s PC pod vedením lektora Jardy Husáka. Musím se přiznat, že před první lekcí jsem neuměla počítač ani zapnout a teď vám už dokážu sama napsat tento dopis. Jsem na sebe hrdá, že jsem tu nestvůru přemohla. 
    Dále jsem také navštěvovala rekvalifikační kurz "pracovník v soc. službách", na který jsem dojížděla do Prahy. Zde nás měla na starost další výborná lektorka paní Dáša Rosecká. I jí patří velký dík za její profesionální přístup a lidskost. Po ukončení tohoto kurzu jsem absolvovala praxi v pečovatelském domě v Nymburce. Bylo to pro mě velmi zajímavá zkušenost, možná i proto, že vše bylo pro mě úplně nové.
    Co říci na závěr? Nebojte se začínat po "50" stojí to opravdu za to a já jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit tak skvělého projektu a dokázat tak všem, a především sama sobě, že ještě nepatřím do "starého železa".  Ještě jednou díky vám všem, kteří jste nám tento nový start do života umožnili a přeji vám i všem dalším absolventům v profesním i osobním životě mnoho zdaru.
      S pozdravem Alča V.
                Naše Alča   BŘEZEN
„Dobrý den,
zasílám Vám zamyšlení nad projektem "Začínáme po "50". V 60 ti letech jsem přišel o zaměstnání, asi protože jsem byl ve firmě nejstarší, pracoval jsem tam nejdéle a také jsem mohl odejít do předčasného důchodu. To jsem nechtěl a tak jsem se zaregistroval na Úřadu práce, koncem minulého roku jsem se dozvěděl o rekvalifikacích. Nahlásil jsem se, zúčastnil se pohovoru a poté jsem čekal, zda-li budu do projektu „Začínáme po 50" zařazen. Spíše jsem očekával zamítavé stanovisko vzhledem k mému věku. O to bylo pro mě větší překvapení, že jsem byl do projektu zařazen.
V únoru na zahájení projektu se nás sešlo v učebně čtrnáct a všichni jsme čekali, co nás čeká za "nalejvárnu". Nejprve proběhlo takové seznamovací kolo a potom nám lektory p. Hořínková a Čapková začaly plnit naše mozky množstvím informací ohledně životopisu, motivačního dopisu, pracovních smluv, jak se chovat na pohovoru při hle dání zaměstnání. Ale nebyla to nezáživná "nalejvárna", vše bylo věcné a zajímavé. Poté následovalo školení s panem Husákem - základy obsluhy osobního počítače. Toto bylo nepovinné, ale zúčastnilo se nás dvanáct, abychom se něco naučili. Většina si uvědomuje, že dnes už se bez počítače neobejde. 
A poté již následovaly rekvalifikace v Praze. To už se naše skupina roztrhala do menších dle druhu rekvalifikace. My na "Obsluhu osobního počítače" jsme dojížděli do Prahy 12 dní. Na této rekvalifikaci se nás sešlo 15 z různých okresů. Lektor Petr Uchytil nám trpělivě vykládal základy počítače, MS Windows, Word, Excel, PowerPoint a práci s internetem. Byl velice trpělivý a vykládal tak aby to všichni pochopili. Na závěr proběhlo ověření znalostí a každý dostal Osvědčení o rekvalifikaci.
Závěrem bych chtěl Všem poděkovat, že jsem byl zařazen do tohoto projektu, který mi doufám pomůže sehnat zaměstnání.
V příloze i foto z rekvalifikace.
Pan Zdenek B., Městec Králové
 

A já ještě dodávám první pracovní úspěch.Byla ukončena rekvalifikace "Strážný" - a my máme 4 úspěšné absolventy. A jeden z nich - Jiří F., ihned po ukončení získal zaměstnání. Moc mu gratulujeme!!! a těšíme se na další pracovní přírůstky. (snad další měsíc?? wink)
Gabriela Hořínková, koordinátor pro Nymburk

únor
Tento měsíc je pro klienty měsícem rekvalifikací. Všichni se tedy pečlivě učí yes.
Rekvalifikace Strážný začala v únoru a zároveň i skončila. Všichni naši klienti úspěšně složili závěrečnou zkoušku.
Pan Ota nám zaslal malé zamyšlení nad svým působením v projektu:
"Dobrý den. Když jsem byl vybrán na Úřadu práce do projektu  "Začínáme po 50" - měl jsem z toho ze začátku trochu obavu. Ale když kurz začal s lektorkami  pí.Hořínkovou a Čapkovou, tak jsem obavu ztratil. Dozvěděli jsme se mnoho důležitých a zajímavých věcí, které jsou důležité při uzavírání pracovních smluv, životopisů, motivačních dopisů a vstupních pohovorů při hledání nové práce. Školení bylo zajímavé a věcné. Potom jsem absolvoval vzdělávací program Základy obsluhy osobních počítačů, kde jsem se zdokonalil při používání programů
Word, Excel, Internet a E-mail.I toto školení bylo lektorem vedeno odborně a zajímavě a bylo pro mě přínosné. Potom jsem si vybral rekvalifikaci na pozici Strážný. Školení bylo na 6 dní a konalo se v Praze a bylo pro mě důležité, protože tuto práci mám zájem vykonávat.
V závěrečné zkoušce před komisí, která obsahovala písemný test a ústní zkoušku jsem obdržel -Osvědčení  o získání akreditované rekvalifikace a získání profesní kvalifikace. Měl jsem také možnost poznat několik lidí, s kterými jsme se skamarádili a jsme v kontaktu.
Chtěl bych všem poděkovat, že jsem byl zařazen do tohoto projektu, který mi pomáhá hledat a získat nové zaměstnání."

Otto V., Nymburk


Leden 2014
První měsíc v novém roce nám na okrese Nymburk přinesl 14x nových klientů do 4. Běhu našeho projektu "Začínáme po 50". A tentokrát máme velmi vyváženou skupinku - přesně na půl – 7 žen a 7 mužů.
Pohovory a výběry do projektu probíhaly v úzké spolupráci s KoP Úřadu práce v Nymburce, za což jim touto cestou velmi děkujeme!
Po zahájení projektu následovala aktivita Úvodní modul, která byla především přílivem nových informací pro naše klienty. Naše skupinka je velmi komunikativní a různorodá, nicméně všichni mají jedno společné – každému je přes 50 let a nemá práci! A tak se diskutovalo, argumentovalo a hovořilo na různá témata, související s hledáním práce.

Po ukončení Úvodního modulu měli naši klienti možnost absolvovat nepovinnou aktivitu Dovednosti IT a musíme konstatovat, že tak jako ve všech předchozích bězích, byl o tuto aktivitu velký zájem. Nastoupilo 12 klientů, z nichž někteří se s počítačem opravdu setkali až u nás. Všichni si uvědomují, že pracovat na počítači musí umět každý, padesátník nevyjímaje. A tak se klientům kouřilo z hlav, jak se snažili pochytit, co nejvíce informací od zkušených lektorů. A opravdu se snažili!!


Po ukončení Dovedností IT mají klienti možnost přihlásit se a po té i nastoupit na některou z nabízených rekvalifikací. Zatím jsme ve fázi přihlašování se, takže kdo finálně nastoupí, se uvidí až další měsíc, ale přihlášených je 11 osob.
A ještě nesmíme zapomenout na klienty 3. běhu projektu! S těmi jsme se totiž museli v tomto měsíci již rozloučit. Po zhodnocení a zpracování závěrečných zpráv jsme si tedy udělali příjemné společné posezení a řekli si „na shledanou“. Nicméně naši klienti ví, že i přesto že byl 3. běh již ukončen, v případě zájmu či potřeby se na nás mohou obrátit. A je pravda, že už také padl nápad, že se další měsíce zase sejdeme…. Tak uvidíme….
Přejeme krásné sněhobílé dny.
Gabriela Hořínková a Markéta Čapková


Prosinec 2013
Poslední měsíc v roce nám nepřinesl mnoho úspěchů v zaměstnanosti našich klientů. A je pravda, že i někteří klienti v hledání práce lehce polevili, protože se připravují na vánoční svátky. I zaměstnavatelé v tomto měsíci mají jiné starosti než hledat nové spolupracovníky, takže si počkáme, co přinese rok nový.
Nicméně jsme se samozřejmě rádi viděli:

   
Všem našim klientům a jejich rodinám přejeme krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku.
Koordinátorka Gábina a Markéta

Listopad 2013
Jedna z našich milých klientek nám napsala své zamyšlení nad projektem. za její milá slova moc děkujeme!! Gábina H. a Markéta Č.

"Zúčastnila jsem se jako nezaměstnaná na doporučení ÚP projektu „Začínáme po 50“. První etapa probíhala v Nymburce, kde jsme se sešli skvělá parta lidí se stejným osudem. Sebevědomí a důležité informace nám trpělivě dodávali výborní lektoři: paní Hořínková,  Čapková, Toupalová i pan Husák. Naše parta se rozcházela s úžasnými pocity, optimistickým myšlením, doplněnými ztracenými vědomostmi.
 
V druhé etapě projektu jsme byli rozčleněni na své vybrané rekvalifikace. Osobně jsem si vybrala „Pracovníka v sociálních službách“. Lektorka byla paní Dagmar Rosecká, která nás od prvního dne fascinovala svým profesionálními i životními zkušenostmi. Její výuka byla plná hodnotných a potřebných informací pro praxi. Denně nás překvapovala svým nevšedním šarmem, vtipem a fundovaným výkladem dané tématiky.
 
Praxi jsem absolvovala v Rožďalovicích v Domově seniorů.  Areál se nachází v zámku ze 17. století, který tvoří dominantu městečka i okolí. Součástí jsou nádherné, upravené zahrady s možností relaxace i odpočinku. Pracovala jsem s paní Koudelkovou a jejím týmem.  Každý den byl pro mne přínosem nových a nových zkušeností.  Zde jsem poznala jiný svět, bez stresů, emocí. Klienti jsou vděčni za pomoc druhého, za naději, za ochotu naslouchat. Praxi jsem končila s pocitem a myšlenkou, zde bych ráda pracovala, pomáhala druhým, rozdávala radost, porozumění.
Tímto vyjadřuji velký dík všem, kteří na projektu pracují, všem lektorům za jejich profesionální, ale zároveň i lidský přístup, za předané zkušenosti.
Tento projekt doporučuji lidem se stejným osudem!!"

                                                                                                              Kulichová Lada

ŘÍJEN 2013
 
Během října naši klienti úspěšně absolvovali rekvalifikace. Říkali, že to byla fušky – denodenní dojíždění do Prahy, celodenní soustředění a ještě se učit, to už dlouho nezažili. Ale zvládli to a to je důležité. Obdrželi Osvědčení o absolvování rekvalifikačního kursu, takže zase mají něco navíc pro zaměstnavatele. Snad se najdou ti, co to ocení.
Tady je pár fotek z rekvalifikace „Účetnictví“, co nám poslala klientka Dana.
  Trpělivý pan lektor

    
 
A abychom ještě nějak zvýraznili naše příspěvky, přikládáme několik fotografií od naší spokojené klientky Marušky, která nyní pracuje v ZOO Chleby. Fotografie jistě nepotřebují komentář, spíše jsou pozvánkou do světa zvířat.
Ale jednu poznámku si neodpustíme – u porodu lamy, které na jedné z fotografií vidíte, byla přítomna i naše klientka. blush A jak říká: „neopakovatelný zážitek!“
     

     
       

Tak za měsíc zase na shledanou!
Vaše koordinátorky Gábina Hořínková a Markéta Čapková
 

ZÁŘÍ 2013
3.běh

Září bylo pro naše klienty měsícem vzdělávání v různých rekvalifikačních kursech. Klienti měli možnost výběru, který diskutovali s koordinátory.

A jak to dopadlo? 2 klientky nastoupily na RK Strážný, 2 klientky na Pracovníka v sociálních službách, jedna na Účetnictví a 5 klientů se po absolvování Dovedností IT rozhodlo si své vědomosti ještě rozšířit nástupem do rekvalifikace Obsluha PC.

 2.běh

Úspěšně zaměstnaná klientka Květa shrnuje své pocity z absolvování projektu do pár vět:

„Chci se ještě jednou vrátit k našemu běhu padesátníků. Po malém počátečním oťukávání se z nás stala fajn parta. Navzájem jsme si fandili při hledání práce nebo při rekvalifikačních zkouškách. Bohužel se všem nepodařilo najít práci, ale našli jsme sebevědomí, pomoc a chuť nevzdávat se. Já jsem osobně velice vděčná paní Hořínkové a paní Čapkové, které mi pomohly najít novou práci a tak se mám od září na co těšit. Celý program v tomto běhu mi pomohl nejen najít práci, ale najít nové přátele a ocenit trpělivou a neúnavnou snahu dodat nám povzbuzení a sílu bojovat s nepřízní osudu. Ještě jednou velice děkuji. A moje heslo: je mi padesát no a co?“  Květa

srpen 2013
3.běh
5.8.2013 jsme zahájili 3.běh projektu pro padesátníky. V Nymburce nám nastoupilo 12 osob, v poměru 4 muži a 8 žen.
První den jsme se oťukávali, poznávali a seznamovali. Další 4 dny jsme pracovali sami na sobě. Každý se zamýšlel sám nad sebou, snažil se zpracovávat přicházející informace.

V průběhu našeho vzdělávání jsme měli jedno velké životní jubileum. Milan dovršil šedesáti let!! heartKdybychom neviděli jeho datum narození, jen těžko bychom tomu uvěřili. Milan je mladý nejen duší. Při našich aktivitách byl spíše tišší, ale když promluvil, tak to stálo za to.

Díky němu jsme si i prodloužili život! Klienti měli za úkol popsat některého ze svých kolegů. Milan dostal za úkol popsat, jak se mu pozdává Jiří. Jaký z něj pocit, když ho viděl poprvé, co si o něm myslí… A tady je jeho popis:
„Musím se přiznat, že po prvním zhlédnutí této postavičky jsem si říkal: “hudebník, kovář, vyhazovač“ Ale že by to byl zrovna silniční pirát? To jsem vůbec netušil. To mě vlastně napadlo až teď, co sám začal vyprávět, jak mu místní komunikace byly málo, a tak zajel kousek za roh – do Austrálie. Jinak je to člověk sympatický, usměvavý, sečtělý. Mně osobně se zamlouvá. Já bych ho zaměstnal jako celníka.“
No, nezasmáli byste se také?? cheeky Nám tekly slzy a díky tohoto popisu jsme alespoň všichni získali bod, protože Jiřího dle tohoto popisu poznal každý.

A tady pár fotografií z gratulace našemu jubilantovi Milanovi:
   

    
a samozřejmě několik polibků gratulantovi blush

2.běh
Měsíc srpen byl posledním měsícem klientů 2.běhu. A protože počasí přímo vybízelo k venkovnímu setkání, přijmuli jsme pozvání klientky Květy a sešli jsme se u ní na zahradě. Škoda, že se nemohli zúčastnit všichni, ale i tak to bylo fajn. A Květa měla, co slavit! Podařilo se nám najít zaměstnavatele, který pro ni vytvořil nové pracovní místo, a tak od 1.9. bude Květa zaměstnaná - gratulujeme!! yes Budeme ji vídat v Poděbradech v lahůdkách. Jsme moc rádi, že to vyšlo a věříme, že sympatické paní zaměstnavatelce potvrdí, že „50“ není žádný věk.  

Všem ostatním, kterým se zatím práci nepodařilo najít, přejeme, nechť další měsíce jsou pozitivnější. Přejeme hodně zdraví a štěstí!

červenec 2013
Všichni naši klienti hledají práce. Někdo více, někdo méně.
Z těch, kdo se velmi snažil byla i Marie. O to větší radost máme, že můžeme říci, že se to konečně podařilo!! Od 1.8. bude Marie posilou do kolektovi ZOO Chleby, o.p.s. Čeká ji rozličná práce nejen s veřejností, ale i se zvířaty a na to se ona moc těší!! Doufáme, že v některém dalším měsíci přidáme i nějakou pěknou fotečku!
A než se s námi Maruška rozloučila, požádali jsme jí o pár slov. A tady jsou, pěkně od srdce! wink
"Univerzita třetího věku:
 
Tyto věty ve mně vždy vzbuzovaly představu dobře situovaných důchodců, kteří si krátí dlouhou chvíli studiem cizích jazyků nebo historie, aby při setkáních s vrstevníky mohli udivovat společnost. Podotýkám, že důchodci v představách byli domovem za západní hranicí našeho státu. Leč vstupem do EU i Česko dosáhlo světovosti i když v trošku jiné podobě. Ve svěžím věku pouhých 55 let jsem přišla o práci. Chápala jsem to tak, že moje výplata zatěžovala státní rozpočet a tak mě propustili.
 
No a co teď?  Úřad práce mě zaevidoval a já začala hledat inzeráty v novinách, nabídky na internetu, ptala se známých. Jezdila jsem na výběrová řízení, pohovory a nezávislá jednání. Připadala jsem si jako obchodní cestující z první republiky, s tím rozdílem, že jsem nic nenabízela, ale chtěla získat. Výsledek byl vždy stejný, práce byla, já taky, ale nebylo mi 25, anglicky umím, ne však perfektně a investovat do mého
vzdělávání formou školení se zaměstnavateli nevyplatí. A tak po týdnu přišel emailem dopis, že děkují, oceňují mé zkušenosti a praxi, ale dali přednost jinému uchazeči.
 
Začala jsem přemýšlet i o odchodu do důchodu, tedy o předčasném, v době před listopadem 1989 bych už v řádném důchodu půl roku byla. V naší demokratické době nemám nárok, neb jsem přece ještě mladá.
 
Náhodou jsem objevila plakát „Začínáme po 50“, nemaje co ztratit, zavolala jsem na uvedené číslo a začaly se dít věci. V únoru byla první schůzka, potom schůzky individuální, kde jsem se dozvěděla o možnostech rekvalifikačních kurzů.
V březnu to začalo. Myslím, že parta, která se sešla, byla fajn, Věkem i osudem blízcí lidé, tudíž jsme si měli hodně co povídat. Děvčata, která nás měla na povel, oficiálně koordinátorky, ale to zní škrobeně, prostě Gabča a Market, dělají, co umí a mohou. Všeobecná část utekla jako voda a my nastoupili do vybraných kurzů vlastní rekvalifikace.
 
Vyrazila jsem do matičky Prahy, učebna pro budoucí účetní byla přímo v sídle společnosti MAVO v Křemencově ulici proti pivovaru u Fleků. Průběh kurzu byl zajímavý, lektoři skvělí, trpělivě nám probíranou látku opakovali a to i po vyučování, až si byli jisti, že věci rozumíme. Každodenní dojíždění do Prahy mě vrátilo o spoustu let zpět i nálada v kupé byla podobná, kontrolovali jsme si úkoly, psali taháky a společně se učili, prostě studentské doby alespoň na měsíc.
 
Pět týdnů uteklo jako voda ve Vltavě a byly tu závěrečné zkoušky. Ve vlaku jsme si tvořili taháky, báli se, že rupneme, dumali jsme, co bude, když neuděláme, opět krásný návrat do mládí.
 
No, udělali jsme všichni i bez taháků a nad Flekovskou 13 jsme společně litovali, že to vše končí a, že to uteklo tak rychle. Rozdali jsme si telefony a emaily a slíbili si, že se
určitě uvidíme. Chci tomu věřit. Nevím, jestli práci naleznu, ale elán a chuť to dokázat, kterou jsem díky své účasti v kurzu získala, tu už mi nikdo nevezme.
 
A za to vše chci všem, kteří se o nás starali, učili nás, pomáhali, dodávali nám energii a optimismus moc poděkovat.       Marie

 
 
červen 2013
Ani v červnu naši klienti nezaháleli, ale aktivně hledali zaměstnání. Oslovovali zaměstnavatele emailem i osobně, ale nic nepomohlo. tenhle měsíc nám slunko nevysvitlo.
Klientka Iva by ráda pracovala v sociální oblasti. Obeslala přes 30 zařízení, i mimo náš okres, a zatím nic jistého. Tak budeme doufat, že další měsíc pro nás bude veselejší.
Nicméně právě Ivu jsme požádali o pár slov k projektu. Tady jsou:
"V březnu 2013 jsem přes ÚP nastoupila do projektu "Začínáme po 50". Nejprve jsem absolvovala aktivity Úvodního modulu v Nymburce, na který budu mít vždy jen ty nejlepší vzpomínky.
Témata, která jsme zde probírali, mě zajímala, rozšířila jsme si znalosti hlavně z oblasti, jak se prezentovat při hledání zaměstnání atd. Úžasně a velice zajímavě podávala výklad koordinátorka pí. Gábina Hořínková a také individuální poradce pí. Markéta Čapková. Pokaždé jsem odcházela domů v pozitivní náladě a těšila jsem se na další den.
Neméně pozitivně na mě zapůsobil vlastní rekvalifikační kurs „Pracovník v sociálních službách“. Výklad látky od lektorky Dáši Rosecké byl pro všechny účastníky zajímavý, skvěle podaný, poučný, na tom jsme se shodli.
Praxi jsme vykonávala v Domově s pečovatelskou službou v Městci králové a v denním stacionáři v Sánech. Při práci s klienty jsem si několikrát vzpomněla na pí. Roseckou a využila jsem teoretické znalosti v praxi tak, jak jsme se je učili. Děkuji vedoucí střediska pí. Ireně Homolové a všem zaměstnankyním za vstřícnost a pomoc v mých praktických začátcích. Velmi mě potěšilo, když mě paní Homolová požádala o výpomoc na odpoledním setkání „Vítání jara“, ačkoliv jsem již praxi v Domově ukončila.
Projekt mi rozšířil nové obzory poznání, motivoval mě pozitivním směrem a pevně věřím, že díky rekvalifikaci získám zaměstnání, které se mi líbí, mohu pomáhat druhým a cítím spokojenost sama se sebou.
O celém projektu mohu mluvit je v nejvyšších superlativech. Děkuji všem, kteří mi pomohli k mé spokojenosti a k tomu, abych se ve svém životě posunula dál, jiným a smysluplným směrem.
Iva Košátková, Běrunice, 16.5.2013
 
KVĚTEN 2013
 
A je to tady! Už se nám z rekvalifikací vrátili všichni naši klienti. A tak jsme některé z nich požádali o pár řádků, jak se jim to vlastně líbilo.
První řádky nám napsali úspěšní absolventi rekvalifikace Obsluha osobního počítače - Jiří a Lenka.

Nejprve zamyšlení Lenky J.
Zamyšlení po padesátce.
"Jmenuji se Lenka J., je mi 53 let a nikdy jsem si nemyslela, že budu řešit problém jménem PRÁCE. Pracovní úřad pro mě není instituce neznámá, ale nerada ji vyhledávám. Letošní rok 2013 pro mě začal tím, že jsem tento úřad byla nucena navštívit. Po měsíční pracovní odmlce a neúspěšném hledání nové práce na mě dopadaly stále častěji negativní myšlenky. I když jsem nemusela vstávat o půl páté a sledovat zda-li venku sněží, prší, nebo je ledovka. Otázky typu: „Co budu dál vykonávat za své zaměstnání?“, mě probouzely i ze spaní. Tak jsem si přečetla pár knížek detektivního typu z důvodu nespavosti. Při jedné návštěvě pracovního úřadu jsem se šla zeptat na nějakou rekvalifikaci. 
Zařadila jsem se do projektu „Začínáme po 50“. Během třinácti dní jsem se naučila napsat životopis, motivační dopis. Základy vystupování na pohovoru. Pobrala jsem takové základy svého osobního rozvoje. Zároveň jsem se přiučila určitým dovednostem na počítači. Ale nejen to, najednou jsem se ocitla mezi svými vrstevníky. Nejen věkem, ale i tím nepracovním problémem. Přestala jsem řešit sama sebe a poslouchala druhé. Připadala jsem si znovu, jak ve škole. Vznikla tu povinnost pravidelně někam docházet a učit se něčemu novému. Když jsem tak poslouchala své soukmenovce, jaké mají plány, zjistila jsem, že já vlastně žádné nemám. Vyučená dámská krejčová, která až na nějaké výjimky, pořád jen šila, šila až došila. Po přemlouvání jsem souhlasila s rekvalifikačním kurzem Obsluha osobního počítače. Obava, že si utrhnu akorát tak ostudu, se rozplynula po pár hodinách kurzu. Opět jsem vypustila z hlavy nezaměstnanost a začala se učit novým věcem.
Za podpory výborného lektora se to dalo zvládnout, i když toho bylo dost, co jsem do té své hlavy musela nasoukat během dvanácti dnů. Musím říci „stálo to za to“. Nyní jsem opět nohama na zemi. Začínám hledat práci. Není to nic jednoduchého. Mně, co by dělníka, čeká dělnická profese, a tak se na to musím řádně připravit. Jak po stránce fyzické tak i psychické.
Nelituji, že jsem se projektu a rekvalifikace zúčastnila. Poznala jsem se s novými a jinými lidmi.
   Lenka J.
 
                                         Naši úspěšní rekvalifikanti Lenka a Jiří.
A tady článek od  Jirky N.

"Ještě pár slíbených postřehů za školení Obsluha osobního počítače.

Nejlépe se to hodnotí s malým časovým odstupem, což je zrovna nyní. Většina z nás znala počítač pouze okrajově a to ještě v rozsahu a oblasti, kterou jsme ke své práci potřebovali. Ze školení jsme měli opravdu respekt i trošku obavu. Kdo by chtěl být v našem věku za blbce. Uvědomovali jsme si jak náš věk, tak i složitost a náročnost obsluhy počítače, včetně omezeného času na školení a otázkou, co je schopna naše hlava za tuto dobu vstřebat. Měli jsme opravdu velký štěstí na školitele. Myslím, že měl perfektní cit jak rychle může postupovat, aby nás něco naučil, ale přitom nezahltil a neotrávil. Dokonce se dá říct, že nás to postupně i začalo bavit. Kdybych měl to školení stručně zhodnotit, včetně přínosu mojí osobě, vyjádřil bych to asi takto. Rozšířil se mi obzor využití počítače, naučilo mne znát postupy a zásady práce s počítačem. Kde co hledat, jak se v něm orientovat. To vše sebou přineslo i zvýšení sebevědomí, možnost zapojovat se do debat v oblasti počítačů a práce s nimi. Na tomto školení jsem pro moji osobu shledal pouze samé pozitivum a proto jsem rád, že jsem se ho zúčastnil."

A tady pár fotografií z našeho společného setkání, kde jsme hodnotili především průběh jednotlivých rekvalifikací. Někteří napekli a nakoupili, aby nám u toho povídání nevyhládlo. Po společném povídání následovaly individuální schůzky s koordinátorkou a individuální poradkyní, aby se naplánovaly další kroky naší spolupráce v projektu.

 

DUBEN 2013

 
Klienti 2.běhu našeho projektu se během dubna vzdělávali. Využili možnosti projektu a nastoupili do některé z nabízených rekvalifikací. Nymburští klienti konkrétně využili nabídky na Účetnictví, Pracovníka v soc.službách, Obsluhu osobního počítače, Pracovníka grafického studia a Floristu. Doufáme, že všichni rekvalifikaci úspěšně zakončí. Rozhodně jim držíme palce!

A máme tady další výbornou zprávu. Náš nejtišší klient František získal zaměstnání! Moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí v nové práci.

 O pár slov k projektu jsme požádali paní Květu. A z pár slov tu máme krásné zamyšlení, za které jí moc děkujeme!
 
     „Jak po padesátce?
      Je mi víc než padesát a přišla jsem o práci. V prvním okamžiku jsem si říkala, že najít novou nebude žádný problém, protože mám vzdělání, zkušenosti a chuť pracovat. Vždyť na pracáku jsou jen lidé neschopní a líní. Rozeslala jsem desítky životopisů, chodila na pohovory a začínala si zoufat, že mě nikde nechtějí. Prvotní elán mě rychle opustil. Na duši se usadil mrak, ne zataženo, ale velký černý mrak.
      Pak se objevil první paprsek naděje. Přihlásila jsem se do kursu „Začínáme po padesátce“. První den jsem do projektu nastupovala s obavami. Netušila jsem, s jakými lidmi se tam setkám, ani jací budou lektoři. Sešlo se nás tam 14 ztroskotanců. Někteří velmi vzdělaní s titulem, někteří komunikativní a vstřícní, další zamlklejší, ale všichni odhodlaní bojovat o své místo na slunci.
      A co lektoři? V pondělí se nám představily obě dámy a můj první pocit byl skličující. Jak nám mohou tyto lektorky asi pomoci? Obě mladší, upravené a sebevědomé. Od toho dne již nikdy nedám na první dojem. Mám spoustu životních zkušeností, ale s takovou ochotou, empatií, vstřícností a pochopením jsem se ještě nikdy nesetkala. Lektorky nebyly našimi mentory, ale kamarádkami.
     Naučily nás nebát se překážek, posilovaly celou dobu naše sebevědomí, ukázaly nám, že každý jsme něčím výjimečný, podaly nám pomocnou ruku. V průběhu našeho setkávání odstranily naše obavy, stud i sebepodceňování. Patří jim obrovský dík a neskonalá úcta.
      Nebylo by správné nezmínit se o fantastickém, trpělivém a neskutečně příjemném učiteli počítačů. Je to fakt borec. Velice děkujeme!
     A jako bonus jsem se tam setkala s fantastickou partou, která má stejný cíl. Měla jsem pocit, že se vlastně známe spoustu let. Doufám, že naše přátelství přetrvá a budeme se setkávat i nadále.
     Na duši se usadilo polojasno a to je přece celkem fajn počasí, ne?
     A co vzkázat všem, kteří nám pomáhali v tomto projektu?   DĚKUJEME, DALI JSTE NÁM NADĚJI!!!“
   

BŘEZEN 2013
1.BĚH
A je to tady! Klienti 1.běhu ukončují svou účast v projektu.
Sešli jsme se všichni 20.března, abychom naposledy zasedli v naší učebně a zhodnotili, jak nám ten projekt strašně utekl!
Až na pracující Janu, která si nemohla zajistit volno, jsme se sešli úplně všichni! Super!! (Aby jí to nebylo líto, dostane o Václava hezký dáreček - Jani, čeká na Vás v kanceláři smiley)
A přišli i ostatní pracující - Ruda, Jirka, Václav! Ono skloubit datum podle všech možných směn a šichet dá fušku, ale když se chce....
Udělali jsme si kávu a pak "povídací" kolečko, kdo co má za sebou či před sebou. Bylo to moc fajn posezení a nekončilo slovy: "Tak se všichni mějte", ale: "Tak jaké dáme další společné datum?? Kdy se uvidíme?" Ano! - pro nás totiž projekt nekončí, my se uvidíme zase, protože chceme a budeme jen doufat, že těch pracujícíh bude ještě více...
A tady je ta naše partička:
  

 

2.BĚH = noví klienti
Do projektu nastoupilo 14 osob. Ženy máme v přesile, ale neznamená to, že by naši 3 muži nedostali prostor. Do projektu byli klienti opravdu vybráni, protože zájem byl mnohem větší než možnosti projektu. První aktivitu absolvovali všichni velmi aktivně.
Vznikla výborná skupina osob, které se navzájem respektují a podporují. Už nyní si mezi sebou vyměňovali informace, poznatky, zkušenosti nejen z oblasti práce. Opět se sešla velmi zručná skupinka, takže nebyla nouze o "chlubení se". Klientka Ivana je velmi zručná v drátování (a nejen v něm), takže nás všechna na MDŽ obdarovala krásným drátovaným srdíčkem, klientka Eva nás překvapila barevnými háčkovanými motýlky, Slávka se pochlubila svým výtvarným uměním (plně podporovaným manželem, výtvarníkem) a Marie nám ukázala, jak jednoduše si vyrobit velmi slušivou háčkovanou šálu. (hned dostala několik objednávek). Náš Jiří (vedoucí) zase v den Mirkového svátku jej obdaroval třemi páry fungl nových rukavic, se slovy: "já už to snad nebudu potřebovat a tobě se to bude hodit". Je fajn, že k sobě mají klienti tak blízko.
Po absolvování motivační části se 9 klientů rozhodlo pokračovat, a to aktivitou Dovednosti IT. Klienti si pochvalovali trpělivý přístup pana lektora, který jim byl vždy po ruce a neúnavně vysvětloval všechny záhady a taje počítačů. Všichni klienti úspěšně ukončili a Jirka dokonce přemluvil Lenku, že spolu zvládnou i následnou rekvalifikaci. (vzájemná podpora je důležitá a taky "ve dvou se to lépe táhne") .Pan lektor jim to posvětil, takže se budeme těšit na jejich další úspěchy.
Konec měsíce klienti mohou odpočívat a čerpat sílu a energie na plánované rekvalifikace. Už jsou netrpěliví, kdy to vypukne… Někteří, ale zdaleka neodpočívají. Slávka má plné ruce práce, protože se s rodinou stěhuje do Hradce, Olinka absolvovala osobní pohovor u zaměstnavatele v Nymburce, takže čeká na výsledek a Marie zatím háčkuje další šály.
Klienti poslouchají přednášku a postupně se aktivně zapojují. Mají spoustu zkušeností!! Tak sem s nimi! smiley Tady už "trénujeme" na přijímací pohovory. Ne všem se chtělo... Někteří byli raději v rolích pozorovatelů a kritiků. Díky, za každou připomínku!
Jirka se ukázal jako perfektní zaměstnavatel! Na Ivu byl moc hodný a myslím, že by ji i z fleku přijal! Tak třeba někdy... cheeky I Slávka se zhostila role zaměstnavatele skvěle a Maruška jako uchazeč o zaměstnání se nedala. Na kritizování toho moc nebylo... yes

Únor v Nymburce
I během tohoto měsíce se naši klienti snažili hledat zaměstnání, ale moc úspěchů jsme bohužel nezaznamenali. (Budiž nám útěchou, že ani v ostatních okresech na tom nebyli o moc lépe).
Ale jeden úspěch přesto máme – naše Jana J. přesvědčila jednoho ze zaměstnavatelů, že by mohla být přesně ta, co hledá! Bude Asistentkou ředitele. A dle obsahu práce si myslíme, že bude ve svém živlu – spoustu organizační a komunikační práce spojené s administrativou, takže vše co už ve své profesní dráze dělala. Janě moc držíme palce!! Ať se jí daří a hlavně cítí tu potřebu užitečnosti, kterou několikrát při našich setkáních zmiňovala. yes
Opět jsme se v únoru viděli na společném setkání. Bylo fajn se zase vidět a povědět si, kdo co absolvoval a tak.. Navštívil nás i již zaměstnaný Jiří L., což všichni moc ocenili. Je prostě vidět, že se tu sešla prima parta. Další zaměstnaní Václav a Rudolf byli bohužel v den našeho setkání v práci, ale moc nás pozdravovali a mám za úkol březnové setkání udělat podle jejich pracovních harmonogramů. Tak snad se mi to podaří.

Nicméně projekt je v plném proudu a během února proběhla informační schůzka na ÚP ke 2.běhu projektu a následovaly osobní pohovory a výběry. Výběry proto, že o projekt a zvláště jeho nabízené rekvalifikace byl opravdu velký zájem. A tak uchazeči museli opravdu přesvědčit, že jejich zájem je opravdový a stálý. 2.běh projektu začíná hned v pondělí 4. března a na nové klienty se už moc těšíme. (Doufám, že vznikne tak fajnová skupinka jako v 1.běhu). smiley
Přeji krásné poslední únorové dny.    Gabriela Hořínková, koordinátorka projektu
 

LEDEN 2013
 
První měsíc v novém roce byl pro tři naše klienty – úspěšným. Pánové – Jiří ,Václav a Rudolf byli po svém úsilí konečně odměněni – získali pracovní smlouvu. yesJiří pracuje jako strážný, Václav bude součástí poděbradských skláren a Rudolf bude jezdit do Biomedica, s.r.o. Všem třem pánům moc gratulujeme a doufáme, že řady zaměstnaných brzo rozšíří i další...
A takhle vypadají dva šťastně zaměstnaní, ještě s nezaschlými podpisy na pracovních smlouvách – Václav a Rudolf.Každý měsíc se společně setkáváme a vzájemně si povídáme o tom, jak kdo v hledání práce postupuje, kdo má jaké zkušenosti či novinky. I proto nás úspěch každého z nás moc těší.
I v lednu jsme se viděli – hned v jeho začátku – a zase to bylo moc fajn. Ostatně tady nás máte:

Tak v únoru zase na slyšenou!
 


prosinec 2012
To nám ten rok nějak moc rychle utekl. Máme tu prosinec a s ním i vánoční svátky.
Ale prosinec byl pro naše klienty především ve znamení rekvalifikací. Z našich dvanácti klientů se na některou z nabízených rekvalifikací přihlásilo hned deset!
Tři naše klientky absolvovaly rekvalifikaci „Pracovník grafického studia“. Děvčata se naučila spousta fíglů a dozvěděla se spoustu informací. Tak teď jim jen budeme přát, aby je mohly použít i v praxi. Pár fotografií z rekvalifikace:

Dále nám dva klienti úspěšně dokončili rekvalifikaci "Obsluha PC" a tři klienti zvládli rekvalifikaci "Obsluha elektrovozíku a motovozíku" (známe pod názvem „Vysokozdvih“). A to stále ještě není vše – ještě naše dvě klientky řádně ukončili rekvalifikaci „Účetnictví“.
Všichni svorně tvrdí, že rekvalifikace byl hlavně přísun nových informací a že si ověřili, že na to prostě mají! Všichni zvládli i denní dojíždění do Prahy, kdy měli možnost cestu využít pro vyhledání „Ježíška“. cheeky
Všechny rekvalifikace byly dokončeny do 19.12., a tak jsme se hned na následující den domluvili na společném předvánočním setkání, které jsme zasvětili nejen vyprávěním o absolvovaných rekvalifikacích, ale i k příjemnému předvánočnímu setkání. Ochutnali jsme cukroví, zazpívali jsme si s Václavem při kytaře a naladili se tak na přicházející svátky.
Jako dárek jsme od Marty dostali další krásnou básničku, tentokrát k vánočním svátkům:
" Vánoční čas, už je tu zas,
dárky se balí, sníh se z nebes valí,
cukroví se peče, kapr z vany neuteče.
Koledy už tiše zní, jehličí byt provoní,
prskavky a svíčky září, 24tého je dnes v kalendáři.
Dětem očka rozzáří se, vánoce jsou v plné kráse

Naše setkání bylo to moc fajn a hned jsme si domluvili lednový termín. Na ten už možná nedorazí náš první zaměstnaný – Jiří. Gratulujeme! yes
Všem klientům a jejich rodinám ze srdce přeji krásné prožití vánočních svátků a do nového roku hlavně hodně zdraví a spokojenosti. A samozřejmě PRÁCI!!!!

Krásné vánoce, Gabriela Hořínková, koordinátor projektu
Listopad 2012
Tak tu máme listopad - chvíli sychravo, chvíli krásně. Náš projekt běží přesně podle plánu, takže hlavním bodem jsou naplánované rekvalifikace.
Ale nepředbíhejme. Než se klienti „rozutekli“ na rekvalifikace, domluvili jsme se na společném setkání na čtvrtek 8.11. A řekli jsme si: „Jaké si to uděláme, takové to budeme mít“. A opravdu se tímto heslem drželi úplně všichni! Každý přispěl, jak mohl a jak umí. No, podívejte se sami:
 

Samozřejmě u dobrého jídla se i lépe myslí, takže jsme probrali, všechno, co bylo třeba. Samozřejmě jsme si podrobně pověděli o nadcházejících rekvalifikacích – ujasnili jsme si termíny podpisů dohod na ÚP, přesných adres, kde se budou RK konat a hlavně jsme si poradili, jak kdo bude na RK dojíždět. Je fajn, že nikdo nebude jezdit sám, protože na každou RK jsou přihlášeni minimálně 2, takže se mohou navzájem podporovat.
Ještě nedávno byli na rekvalifikaci přihlášeni úplně všichni, ale než se RK rozjeli, tak Jiří dostal nabídku práce a Drahuška nám těsně před nástupem onemocněla. No, škoda! Hned bude o dva zájemce na rekvalifikaci na počítačích méně. Ale zástupce tam mít budeme – Janu a Václava. Doufáme, že volně naváží na to, co je naučil náš lektor pan Husák. Dvě zástupkyně budeme mít i na účetnictví  – Janu a Ivetu. Obě se na rekvalifikaci moc těšily. 3 naši chlapi (Jiří, Josef a Ruda) se rozhodli pro „vysokozdvih“, takže je čeká nejen teorie, ale i spousta hodin praxe. A poslední 3 naše dámy (Marta, Bohunka a Natálka) si vybraly rekvalifikaci Pracovník grafického studia. Dnes však už víme, že rekvalifikaci dokončí jen dvě, protože Martu chytl žlučník. Taková škoda! No, ale s tím bohužel nic nenaděláme. Martě přejeme brzké uzdravení a už se na ni moc těšíme!! A když už jsme u Marty, musíme se Vám pochlubit, čím nás na našem setkání překvapila! Napsala nám básničku o nás všech. Tady je:
Školení po padesátce                 Jirka s Jiřím
to je přece prima věc,                 to jsou prima chlapy,
sešlijsme se skvělá parta,          přejeme jim úspěch v práci,
co člověk, to „ umělec“.              k tomu ještě prachy.
 
 
Osobnostní rozvoj s Gabčou,    Ivet  ta se vyzná v práci,
prohloubil nám znalosti,             „nejsme tu jen pro legraci“,
kdo je etik nebo praktik,             a že šikovná je dost,
kdo je dobrák od kosti.               maluje si pro radost.
 
 
A náš Jára se svou Bebou,       Pepa to je truhlář pravý,
i ta se s námi učila,                     pergolu vám postaví,
ráno nás vždy přivítala,              vyřezává, vytesává,
zato sváču loudila.                      není nic, co nespraví.
 
 
Naty umí krásně kreslit,             1. Jana skromnost sama,
ozdobí vám skleničky,                testy o ní prozradí-
na tričko vám podle přání,          kamarádská, dobrá máma,
namaluje kočičky.                       důvěru tvou nezradí.
 
 
Tvarohové buchty k čaji,            2. Jana mezináma
napekla námDrahuška,             žádnou srandu nezkazí,
žaludek byl jako v  ráji,               s  životními zkušenostmi
skvělá je to kuchařka.                 každému z nás poradí.
 
 
Vašek na vánoční Betlém          Bohuška je žačka skromná,
figurky si vyrobil,                        s  počítačem umí věci,
že je zručný řezbář -ví se,         grafičkou se státi hodlá,
asi se s tím narodil.                   tak jí držme palce „všici“.
 
 
A ten Ruda z Budiměřic,           Nakonec má maličkost,
skromný  kluk  -                         napsala vám toho dost,
ten nehraje si na nic,                 A s foťákem v ruce,
obrázky si tužkou kreslí,            proběhne u ní
o  tom  se vám ani nesní.          „Grafická revoluce“.
 

Naše setkání před rekvalifikacemi bylo moc fajn, a tak jsme si domluvili hned další společný termín. Takový předvánoční - 20.12.
 

ŘÍJEN 2012
Tak jako ve všech okresech Středočeského kraje, tak i u nás v Nymburce, jsme se 1.10.2012 sešli v učebně na Boleslavské třídě proto, abychom úspěšně zahájili 1.běh projektu "Začínáme po 50".

Po pohovorech a výběrech bylo do projektu přijato 12 osob. Šanci dostalo 5 mužů a 7 žen, takže poměrně vyrovnaná skupinka. Už od počátku mi bylo jasné, že se sešlo 12 výborných lidí, které vytvoří fajn tým. A opravdu! Nemýlila jsem se.angel

Už první naše aktivita Osobnostní rozvoj, kde jsme společně objevovali své silné stránky a (ač neradi) přiznávali jsme se k těm slabým, bylo zřejmé, jak je každý klient výraznou osobností s viditelným umem či dovednostmi. A tak se postupně každý „přiznával“ k nějakému tomu koníčku či dovednostem. Jeden den jsme měli výstavu neuvěřitelných tužkou kreslených obrázků a obrazů našeho Rudolfa, další den se Iveta pochlubila svými barevnými obrazy (kreslenými prý v depresi!), jiný den se nám Marta pochlubila několika vydanými knihami svých nádherných fotografií. A to zdaleka nebylo vše! Natálie se nám prezentovala svými návrhářskými schopnostmi, kdy jsme obdivovali krásné obrázky nejen na skleničkách, fotografiích, ale hlavně na oblečení. Přidal se i Václav, který nám přinesl ukázat své postavičky vlastnoručně vyřezané do dřeva – nádhera! A přestávky s kávou nám zpestřila naše Drahuška a Marta – mňam, to bylo dobré!
Prostě je vidět, že každý z nás je v něčem výjimečný a já doufám, že se nám o tom podaří přesvědčit i naše zaměstnavatele.
Po celou dobu Osobnostního rozvoje jsme ne navzájem povzbuzovali a chválili, protože: Kdo jiný to za nás udělá, že? Tato aktivita se nám rozhodně vydařila. Už máme všichni zpracovaný životopis, víme, co je to Motivační dopis a na co si máme dávat pozor při pohovorech.
Aktivita Osobnostní rozvoj je hlavně o nás. Musíme se dobře poznat cool!! Všichni se aktivně zapojují!
Tak co budeme probírat dál?? Všichni přemýšlíme nad správnou odpovědí na otázku potencionálního zaměstnavatele. Co mu odpovědět, abychom ho přesvědčili?? enlightened

A také jsme trénovali pohovory u zaměstnavatele. Někteří s nás ještě u žádného pohovoru nebyli - prostě to doposud nepotřebovali, a tak cenné rady, jak reagovat na zvídavé otázky zaměstnavatele byla vellkým přínosem.
Rudolf zkusil své štěstí u zaměstnavatelky Ivety. Uspěl! Iveta by ho určitě vzala! Jak by také ne - o takovém loajálním pracantovi se zaměstnavatelům jen může zdát!

  zaměstnavatel versus zaměstnanec indecision

Jednodenní aktivita Finanční gramotnost byla pro nás všechny přínosem, kdy jsme se tak nějak lidsky dozvěděli to, co na nás vykukuje v televizi či různých reklamách. Hodně jsme se ptali a samozřejmě jsme přidávali své zkušenosti a znalosti.

Do další (ač nepovinné aktivity) vstoupili opět úplně všichni! - čekali nás počítače!! Přestože se vytvořila skupinka, kde byli úplní začátečníci a zároveň pokročilí, vše se vydařilo. Pod vedením trpělivého a zkušeného lektora pana Husáka všichni pronikali do tajů práce na počítači. Opět si klienti navzájem velmi pomáhali a podporovali se, a tak se nestalo, že by to snad někdo chtěl vzdát! A to je velmi důležité! Všichni odcházeli s tím, že počítač už zdaleka není takový nepřítel, jak se možná zprvu tvářil.

Pan lektor je velmi trpělivý. Odpovídá na naše zvídavé otázky a vypráví nám zajímavé příběhy ze života počítačů. Tedy Jiří, co se ti to tam objevilo?? Jak si to udělal??mail 
Při práci na počítačích se občas ozvou záda. Tak honem protáhnout! cheeky Plná třída "žáků" dychtících po informacích surprise
Co to tam ten lektor píše?? Václav má po ruce Ivetu - pravá ruka lektora a velitelka naší skupiny angel

Říjen nám utekl jako voda a tak se už všichni společně těšíme na měsíc následující – na listopad. smiley

Krásné podzimní dny Vám přeje Gabriela Hořínková, koordinátor/individuální poradce
 
/zacinamepo50/presmeruj/slider?i=18