Vymazání cookies a přesměrování...

Využíváme soubory cookie ke zlepšení našich služeb a k sestavování anonymních analýz. Používáním tohoto webu s tímto vyjadřujete souhlas.

Rozumím

Benešov

LISTOPAD 2014

Listopad je posledním měsícem trvání celého projektu „Začínáme po 50“.
Při závěrečných pohovorech k ukončení účasti v projektu jsme s našimi klienty bilancovali, jak byli spokojeni s nabízenými aktivitami, jak jim pomohly v hledání práce, jak je využijí a co plánují dále.  S velkou radostí jsme zaznamenali přínosy, kterých klienti díky svému působení v projektu dosáhli. A to se nejednalo o ideál, tedy nalezení vysněného povolání. Zmiňováno bylo získání nových informací, zkušeností, poznání nových přátel a třeba přátelská atmosféra při výuce nebo posílení sebedůvěry.
Ačkoli veřejně zaměstnavatelé vystupují tak, že nerozlišují kandidáty na pracovní pozice na starší a mladší, zkušenosti našich klientů jsou jiné. Oslovovali zaměstnavatele, účastnili se přijímacích pohovorů, ale často naráželi právě na svůj věk. Někteří klienti však byli úspěšní a jsou zaměstnáni.
Srdečně všem děkujeme za jejich účast v projektu! Vážíme si jejich důvěry, touhy naučit se něco nového a úsilí najít si nové zaměstnání. Setkávání s nimi bylo i pro nás obohacující. Ukázalo se, že naši klienti mají motivaci, elán, energii a chuť pracovat, a to bylo jistě kromě zkušeností to, co některé zaměstnavatele přesvědčilo.
Hodně úspěchů a radosti nejen z dobře vykonané práce v nových zaměstnáních, ale také v osobním životě vůbec!
 
Ing. Marta Podroužková

ŘÍJEN 2014

S klienty pátého běhu už se blížíme do finiše, říjen byl předposledním měsícem stráveným v projektu. V tomto měsíci skončil rekvalifikační kurz Účetnictví, na který jsme na začátku září vyslali dvě klientky. Paní Simona musela z rodinných důvodů kurz ukončit, takže nám zůstala pouze paní Věra, která kurz zdárně dokončila. Svěřila se nám, že si připadala jako školačka, doma se učila, psala domácí úkoly. Byla ráda, že má zase pravidelný denní režim, že musí vstávat jako do práce. Kurz se jí velmi líbil, velice chválila kolektiv, který s ostatními vytvořili.
A jaké byly její dojmy?
 
Od 4.září do 8.října jsem absolvovala rekvalifikační kurz Účetnictví. Po celou dobu kurzu nás školil lektor pan Kratochvíl, který celou látku vysvětloval jasně a srozumitelně a na případné dotazy ochotně odpovídal. A musím říct, že všichni pracovníci společnosti Mavo se po celou dobu kurzu chovali ochotně a vstřícně. S kurzem jsem hodně spokojená, naučili jsme velké množství informací, až jsem se při zkouškách divila, co všechno jsem si zapamatovala. Pomohla důkladná domácí příprava. Jinak bych uvítala větší počet vyučovacích hodin, na tak složitou problematiku by mohlo být víc času než 5 týdnů.
                Klientka Věra
 
A co ostatní klienti? Rozloučili jsme se s klientkou Růženou, která odchází do předčasného důchodu. V současné době hlídá vnoučata a tak pomáhá svým dětem plně se zapojit do pracovního procesu. Velice se podivovala nad tím, že už dostala několik nabídek na brigádu, jakmile se její okolí dozvědělo, že z ní bude důchodce. Do té doby se setkávala pouze s nezájmem ze strany zaměstnavatelů. S ostatními jsme u nás na středisku vyhledávali vhodné nabídky, opět se zde projevil problém s dopravní dostupností, velká část především klientek je odkázána na hromadnou dopravu a je zde problém se k zaměstnavatelům dostat a pracovat na směny je díky tomu úplně nemožné.
Do úplně posledního měsíce projektu s námi tedy kráčí šest klientů, kteří neztrácejí optimismus a jsou dobře motivovaní v hledání zaměstnání.
 
ZÁŘÍ 2014
Hned prvního září, stejně jako děti do školy, nastoupily naše dvě klientky na rekvalifikační kurz Účetnictví. Klientka Simona, bohužel, musela kurz díky nemoci v rodině předčasně ukončit a rozloučili jsme s ní tedy i v našem středisku. Klientku velmi mrzelo, že kurz nemohla dokončit, velmi se jí zde líbilo a informace zde získané odpovídaly jejím očekáváním. Přejeme hodně sil do dalšího období! Druhá naše studentka tohoto kurzu už vyladila dlouhé dojíždění do Prahy, všechno učivo zatím podle svých slov zvládá, ale ze závěrečných testů má stejně trochu obavy. My jí samozřejmě budeme držet palce, a jelikož známe její schopnosti, tak pevně věříme, že zkoušky hravě zvládne. Všichni ostatní pokračují ve vyhledávání zaměstnání, na středisku jsme opět upravili a vytiskli několik životopisů, i nadále vyhledáváme nabídky práce a uvažujeme o jejich vhodnosti pro jednotlivé klienty. Nicméně i mezi vyhledáváním si hodně klientů našlo čas například na sbírání hub a jejich uchovávání na zimu a na středisku se nám chlubí svými úlovky a různými způsoby jejich zpracování, klient Vlasta zavařil hříbky už pro celou rodinu. Klientům se ovšem ani v tomto období nevyhýbala onemocnění, jedna klientka dokonce onemocněla příušnicemi, a museli jsme tak přeobjednávat naše schůzky. Všichni klienti jsou ale velmi zodpovědní, hlídají si své termíny návštěv u nás i na úřadu práce a vždy včas oznamují, když se nemohou dostavit. Za to mají od nás velkou pochvaluJ!

Srpen 2014
Tak jako všichni ostatní i klienti posledního běhu projektu užívají léto a relaxují, užívají si prázdniny s vnoučaty, jezdí na výlety. A mezitím shánějí práci. Například pan Vlastimil se za prací vypravil až do dalekého Istanbulu. Měl přislíbeno zaměstnání u firmy stavějící železnice, kde má dlouholetou praxi a pracuje tam nyní i jeho syn. Bohužel došlo k odložení celého projektu, takže Vlastimil využil cesty nakonec jen k setkání se synem a k poznávání nových míst. Během srpna si zaměstnání nenašel žádný z klientů, ale i tak jsme se v projektu rozloučili s klientkou Danou, která se rozhodla k odchodu do předčasného důchodu. Už teď má nabídky na přivýdělek jako důchodkyně. Paní Daně přejeme, aby si důchod ve zdraví užila a také aby našla odpovídající brigádu a mohla si tak vylepšit domácí rozpočet. S ostatními klienty jsme opět vyhledávali kontakty na vhodné zaměstnavatele. Jedna z klientek odpovídala telefonicky na inzerát přímo v našem středisku. Hned jsme upravili a vytiskli životopis a klientka ho vzápětí odnášela k zaměstnavateli. Držíme palce, ať to vyjde.
Ještě něco málo k rekvalifikačním kurzům, hned na začátku září nastupují dvě klientky na kurz Účetnictví, takže ladíme všechny náležitosti, předáváme si navzájem potřebné informace.
 A máme zde také hodnocení rekvalifikačního kurzu Obsluha osobního počítače:
 
"Kurz se mi velice líbil a jsem ráda, že jsem se do něj přihlásila, i když výuka probíhala až v Praze. Nastupovala jsem jako začátečník a naučila jsem se hodně moc nových věcí. Nejvíc mě zaujal výklad, přístup a učení přednášejícího lektora pana Uchytila. Přednášel způsobem, který je potřebný pro začátečníky, aby se pak dostali k složitější práci. Měla jsem štěstí také na kolektiv, líbilo se mi, jak jsme si vzájemně pomáhali a radili."             Regina

Červenec 2014
Pro klienty posledního běhu byl červenec druhým měsícem stráveným v projektu. Během července jezdily do Prahy na rekvalifikační kurz Obsluha osobního počítače dvě klientky, paní Regina a paní Marcela. Oběma se kurz velmi líbil, oceňovali opět lektorovu trpělivost a ochotu vysvětlovat některé informace vícekrát. Obě dvě s velkým úspěchem zvládly závěrečnou zkoušku a získaly osvědčení. Obě dvě byly rády, že se rozhodly zrovna pro tento kurz. Rozšířil jejich znalosti a dovednosti práce s počítačem a podpořil jejich sebejistotu do dalších jednání se zaměstnavateli..
A jaké byly jejich dojmy?
 
Před začátkem rekvalifikačního kurzu Obsluha osobního počítače jsem neměla moc velké zkušenosti s prací na PC. Díky tomuto kurzu jsem se naučila víc mu porozumět. Moc se mi kurz líbil a věřím, že informace, které mám, ještě rozšířím.
                Marcela
 
Již máme také první úspěch, první zaměstnanou klientku, paní Annu, která nastoupila jako prodavačka do velmi sympatického obchůdku s dárkovým zbožím. Věříme, že práce zde se jí bude líbit a přejeme hodně pracovních úspěchů.
Všichni ostatní klienti při návštěvě u nás na středisku vzpomínali na dny strávené v učebně v kolektivu, pochvalovali si zpětně, kolik nových informací zde získali. S některými jsme ještě ladili životopisy, s dalšími zase motivační dopisy, s někým jsme společně hledali vhodné inzeráty. Nicméně je léto v plném proudu a tak si zde předáváme i zajímavé tipy na výlety.

Červen 2014
Červen byl v našem okresním středisku velmi rušný, svoji účast v projektu ukončovali klienti 4.běhu a zároveň začínal běh pátý, bohužel už poslední. Hned v pondělí druhého června se nám sešlo 11 nových klientů, 10 žen a jeden muž. Opět to je kolektiv velmi různorodý, ale moc sympatický. Všichni za sebou mají velmi bohaté pracovní zkušenosti, mnohdy na zodpovědných a náročných pozicích. Hned od začátku bylo vidět, že jsou zvědaví na nové informace, které u nás získají. Při Finanční gramotnosti bylo pro klienty přínosem to, že jim byly vysvětlené některé pojmy z finančního světa, například co je to RPSN, osobní bankrot, rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Klienti ocenili i to, že lektorka jim vše dostatečně vysvětlila způsobem pochopitelným i pro laika. Při Právu si všichni oživili informace ohledně pracovněprávních vztahů. Ve skupině máme klientku, která pracovala v jedné známé místní firmě na personálním oddělení, takže nám informace zpestřovala i příklady z její praxe. Dále klienty velmi zajímala témata ze sociální sféry, především vše o důchodech, hlavně náhradní doby pojištění. Někteří z klientů až zde zjistili, kdy vlastně mohou odejít do starobního důchodu a nebo kde tyto informace získají. Dále se všichni dozvěděli, jak správně sestavit životopis. Někteří klienti už životopis měli sepsaný, takže jsme jen dolaďovali některé informace a formu. Jiní zase lovili v paměti a doma v dokumentech, kdy a kde to pracovali a co tam vlastně všechno dělali. Nakonec ale vše dobře dopadlo, všichni mají správně napsaný životopis a umí i sepsat motivační dopis. Příprava na pohovor se také velmi líbila. Nejdřív někteří nevěřili, s jak záludnými otázkami se při pracovním pohovoru mohou setkat, ale po vzájemném sdělování reálných zážitků a zkušeností uvěřili a otázky si poznamenávali k domácí přípravě.
 
Líbí se mi, jak zde probíhají diskuse o jednotlivých tématech a dozvídám se mnoho jiných informací a zkušeností. Jsem ráda, že jsem se projektu zúčastnila a seznámila se zde s novými milými lidmi. Přínosem pro mě byla Finanční gramotnost, doposud jsem nevěděla, co je to RPSN a rozdíly mezi kreditní a debetní kartou. A pak také jaká mám práva v zaměstnání.
                Marie
 
A co klienti předposledního čtvrtého běhu? Do finále jich s námi dorazilo 12. Většinou jsou aktivně zapojeni do hledání zaměstnání, například při posledním společném setkání dva klienti odcházeli od nás ze střediska na pracovní pohovor rovnou do firmy. Ještě při ukončování účasti v projektu jsme s klienty, kteří nemají přístup na internet, hledali vhodné nabídky na pracovní místa. Jak jsme se zmiňovali již v minulém měsíci, klientka Irena si zjistila všechny potřebné informace a rozhodla se na podzim odejít do předčasného důchodu. Na závěr běhu jsme u nás v učebně okresního střediska uspořádali společné setkání všech ještě nezaměstnaných klientů, všichni se na setkání v celé skupině těšili, někteří přišli i s předstihem. A o čem se povídalo? O všech dosavadních zkušenostech s hledáním práce, klienti si navzájem sdělovali, o jakých vědí volných pozicích, které by byly vhodné pro někoho jiného.  Klient Josef měl například namířeno na pohovor do města, ve kterém bydlí klientka Hana, takže od ní dostal spoustu užitečných informací o firmě a i o tom, jak se tam nejlépe dostat. Všem klientům přejeme do budoucnosti hodně trpělivosti s hledáním práce, aby jim sebevědomí, které si zde zvýšili, vydrželo co nejdéle, a také hodně štěstí!Květen 2014
Během tohoto krásného jarního měsíce klienti dále pokračovali ve vyhledávání vhodného a přiměřeného zaměstnání. Žádnému z klientů se sice nepodařilo takovou práci najít, ale všichni se snaží svoji situaci řešit.
Například paní Irena plánuje, že bude pomáhat manželovi s podnikáním v pekařství, kde uvažují o rozšíření sortimentu. Paní Jindra má rozjednané zaměstnání jako pomocná síla v kuchyni v nově otvíraném domově pro seniory Šarlota. Budeme oběma držet palce, aby vše klaplo. Klientka Irena se nám po dlouhém těžkém zápalu plic konečně uzdravila. Na OSSZ si nechala spočítat, od kdy by mohla do předčasného důchodu a nyní zvažuje tuto možnost.
Opět se nám v celé skupině projevuje to, že největším problémem je dojíždění. Naši klienti se nemůžou flexibilně dopravovat do zaměstnání, které není v místě jejich bydliště, takže přicházejí o spoustu možností uplatnění.
Stále jsou velmi oblíbená společná setkání klientů, kde si vyměňují zkušenosti s hledáním zaměstnání, sdělují si kontakty na potenciální zaměstnavatele, informace, kde vznikají nová místa, ale například i tipy, kde pořídit čerstvé ryby za přijatelné ceny…
Do posledního měsíce 4. běhu projektu s námi vstupuje 12 klientů a zároveň se připravujeme na běh následující a zároveň poslední. Již proběhly informační schůzky a výběry pro tento 5. běh projektu, který zahájíme v pondělí 2. června. Zájem klientů nás mile překvapil, na rozdíl od posledního výběru se dostavil velký počet aktivních potenciálních klientů, s plným obsazením tohoto posledního běhu by neměl být problém. Už se na své nové klienty těšíme!

Duben 2014
V dubnu máme v naší benešovské skupině 4. běhu první zaměstnanou klientku. Paní Jana byla úspěšná ve výběrovém řízení v Centru pro volný čas v Říčanech a již pracuje jako pomocná síla v kuchyni v tamější pěkné restauraci. Je s prací spokojena, velmi se jí líbí její nové pracovní prostředí. Klientka zde může uplatnit své předchozí zkušenosti s prací v rychlém občerstvení. Zvyká si na nový denní režim, protože její pracovní doba je rozvržena na krátký a dlouhý pracovní týden.  Paní Jana byla úspěšná i v dalším výběrovém řízení na pomocnou sílu v kuchyni v zařízení pro seniory, které sídlí nedaleko jejího bydliště. Zde má nástup od června. Klientka tedy má ještě šanci během zapracování své rozhodnutí zvážit a třeba i využít tuto druhou příležitost. Velmi držíme palce, aby se paní Janě v zaměstnání dařilo i líbilo.
I všichni ostatní klienti a klientky pokračovali v hledání práce. Někdy to měli opět ztížené nemocí, těm přejeme brzké plné uzdravení. Nejen díky těmto nemocem se na individuálním poradenství věnujeme vedle úprav životopisů, motivačních dopisů a odpovídání na inzeráty, také zdravému životnímu stylu a nutnosti správně relaxovat. Je velmi důležité se i v tomto věku udržovat v dobré tělesné a i duševní kondici. Sportovně orientovaná paní Vlaďka, profesí trenérka, inspirovala ostatní klientky kamarádky ke dlouhým vycházkám po okolí Konopiště.

BŘEZEN 2014
Březen byl ve 4. běhu projektu ve znamení rekvalifikačních kurzů. Jak bylo již napsáno, z naší benešovské skupiny se rekvalifikace zúčastnila pouze klientka Hana, která si vybrala kurz Pracovník v sociálních službách. Celý rekvalifikační kurz klientka s nadšením absolvovala, úspěšně složila závěrečnou zkoušku a přijela se nám pochlubit získaným certifikátem. Moc blahopřejeme! S kurzem byla velmi spokojená, velký dojem na ní udělala paní lektorka díky svým bohatým zkušenostem s prací v tomto oboru. Silné dojmy a zážitky si přinesla z praxe v Domě s pečovatelskou službou v Benešově. Zaujala ji především práce s klienty v terénu.
A jak hodnotí celý rekvalifikační kurz sama klientka?
 
„Rekvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách se konal v termínu 17.2 – 19.3.2014. Zahrnoval dva týdny praxe. Teoretickou výuku v Praze zajišťovala úžasná paní lektorka Rosecká. Vyprávěla nám zážitky z provozu domu seniorů, kde dlouhá léta pracovala. Setkala jsem se s kolegy z celého kraje, získala jsem nové přátele. Praxi jsem vykonávala v Pečovatelském domě v Benešově, kde jsem měla možnost poznat práci pečovatelek. Pečovatelky mají na starosti provoz domácností klientů, což zahrnuje úklid, praní, žehlení. Pečují také o hygienu klientů. Účastnila jsem se také terénní pečovatelské služby, která zajišťuje rozvoz obědů, nákupy do domácností a úklid domácností. Praxe se mi velmi líbila. Zaujal mě pěkný vztah mezi pečovatelkami a klienty. Všichni se k sobě chovají jako rodinní příslušníci, znají své zájmy, koníčky, ale i bolesti.“                                                   Hana
 
Všichni ostatní klienti v březnu pokračovali v hledání práce. Někteří to měli ztížené nemocí, protože se jim nevyhýbala chřipka ani nachlazení, jiní péčí o své nemocné blízké. Během individuálního poradenství jsme upravovali životopisy a motivační dopisy přímo na míru zaměstnavatelům, odesílali jsme společně hned odpovědi na inzeráty. Některé klientky pokračují v utužování přátelství, které mezi sebou navázaly během Osobnostního rozvoje a sjednávají si individuální poradenství na stejný den. Společně se sejdou a předávají si svoje vlastní zkušenosti s hledáním zaměstnání, s tím, kde viděly zajímavý inzerát… Navzájem se podporují a dodávají si sebedůvěru.

Únor 2014
Pro dva klienty ze čtvrtého běhu byl začátek února náročnější, zúčastnili se kurzu Dovednosti IT v Praze. Jelikož na tento kurz se z třináctičlenné skupiny přihlásili u nás v Benešově jen dva, byli přiřazeni k pražské skupině. Vysvětlily jsme jim na našem okresním středisku nejkratší cestu, vybavili je mapkou, aby se dojíždění nemuseli obávat. Oba byli po skončení rádi, že se do kurzu přihlásili a byli na sebe pyšní, že to zvládli.
A jaké byly jejich dojmy?
 
"Jelikož jsem nikdy s počítačem nepřišel do styku, byl začátek kurzu pro mě obtížnější, hlavně zpočátku, než jsem se zorientoval. Pan lektor byl výborný, vysvětlil nám různé pojmy a funkce počítače nejprve teoreticky a pak přešel na praktickou výuku. Zpočátku jsem nestíhal, ale lektor byl hodně trpělivý a vracel se k věcem, které nám nebyly jasné. Celkově se mi kurz líbil a naučil jsem se nové věci.
       Josef
 
"Na kurzu Dovednosti IT jsem se dozvěděla mnoho nového, například jak se zakládají a přenášejí soubory, jak se tvoří tabulky a následně grafy. Lektor pan Vlček byl příjemný a trpělivý. Seznámila jsem se v této skupině s dalšími kolegyněmi budoucími účastnicemi rekvalifikačního kurzu Pracovnice v sociálních službách, který máme nyní před sebou."             Hana
 
V druhé části měsíce února startují samotné rekvalifikační kurzy. Z naší skupiny do rekvalifikačního kurzu nastupuje jen jedna klientka paní Hana, která si vybrala kurz Pracovník v sociálních službách.  Již během výběrů a hlavně během Osobnostního rozvoje všichni klienti diskutovali a zvažovali možnosti rekvalifikací, brali v potaz všechny možné okolnosti, které by jim mohli pomoci vybrat kurz, ale i ty, které by jim ho případně znemožnily dokončit. Ukázalo se například,že důležité je dosažené vzdělání, například tomu tak je pro rekvalifikační kurz Strážný, zde je nutným vstupním předpokladem  výuční list. Překážkou byly někdy finance nebo zdravotní stav a v neposlední řadě časové omezení díky péči o členy rodiny. Takže naší jediné klientce, která hájí barvy našeho okresu v dalším vzdělávání, přejeme hodně studijních úspěchů!
 

Leden 2014
V prvním měsíci tohoto roku jsme se rozloučily s klienty 3. běhu. V průběhu času, který strávili s námi  v Benešově v učebně,  nebo společně na cestách na rekvalifikační kurzy, se z nich stala velice dobrá parta a my na ně budeme rády vzpomínat. Při individuálním poradenství se vyptávají jeden na druhého a zajímají se, jak se komu daří. Někteří pánové si dávají srazy u piva… Z celkového počtu 12 klientů, kteří s námi na začátku srpna 3. běh startovali, zbývá 5 klientů, co v tuto chvíli ještě nemají zaměstnání. Už teď ale víme, že klientka Hana uspěla u výběrového řízení s nástupem od března na pozici pečovatelky do nově otevřeného soukromého Domova seniorů. Výhodou pro její úspěch ve výběrovém řízení bylo, že absolvovala v našem projektu rekvalifikaci Pracovník v sociálních službách. Paní Hana se na své nové zaměstnání moc těší, tato potěšující zpráva vlila energii do žilJ. Je moc ráda, že čas strávený v projektu, zvlášť na RK Pracovník v sociálních službách se jí vyplatil. Moc blahopřejeme a přejeme spoustu pracovních úspěchů a hlavně spokojenost v novém zaměstnání. Ostatním zbylým čtyřem klientům přejeme do dalších měsíců mnoho trpělivosti při hledání práce, hlavně neztrácet zdravé sebevědomí a odhodlání. A v neposlední řadě také přejeme pevné zdraví, protože například klient Jaroslav v posledních měsících bojuje s onemocněním zad, které mu zatím znemožňuje najít si pracovní uplatnění, prvořadé je pro něj v současné době zlepšit zdravotní stav. Všem klientům  3.běhu děkujeme za krásnou spolupráci, dosáhli jsme společně velmi pěkných výsledků!

Při ukončení účasti v projektu podepisuje klientka hodnotící dotazník.
Na začátku měsíce ledna jsme se v učebně poprvé sešli s klienty 4. běhu projektu. Skupina je třináctičlenná, převažují ženy v počtu 10 a jen 3 muži. Jedná se o velmi různorodou skupinu, liší se vzděláním od základního až po vysokoškolské, pracovními zkušenostmi i motivací k dalšímu zaměstnání.
První den čekalo klienty Vstupní informační setkání, kdy se i navzájem seznamovali. Druhý den byla na řadě Finanční gramotnost s lektorkou Toupalovou, kde se seznamovali s některými problémy ve finanční a ekonomické oblasti, například na co si dávat pozor při podepisování smlouvy, co je to RPSN apod.
Další 4 dny nás plně zaměstnával Osobnostní rozvoj. V části Právo klienty již tradičně zaujala část o sociálním zabezpečení, otázky o důchodu, předčasném důchodu a předdůchodu, protože je to oblast, která se jich bezprostředně dotýká. Novinkou pro většinu klientů bylo sestavování moderního životopisu v elektronické podobě a sepsání motivačního dopisu. Nejdříve si museli uvědomit své přednosti, dovednosti a schopnosti a pak se jimi také pochlubit… K tomu jim pomohly testy v pracovní diagnostice.
Pokračovat dále v Dovednostech IT a rozšířit si svoje znalosti o základy práce na PC se rozhodli pouze dva klienti a tak bylo z praktických důvodů rozhodnuto o jejich přiřazení do pražské skupiny. 
 Klienti 4.běhu dávají k vyúčtování cestovné na aktivity projektu

Prosinec 2013
Jaké změny jsou u klientů 3. běhu v Benešově během prosince?
Do nového roku 2014 s námi půjde již jen 5 klientů. A to je velmi pěkný výsledek.
Rozloučili jsme se totiž s klientkou Alenou, která získala zaměstnání v Domově seniorů Benešov, kde vykonávala praxi v rámci rekvalifikačního kurzu Pracovník v sociálních službách. Ředitel tohoto domova se velmi pochvalně vyjádřil o jejích schopnostech a dovednostech a potěšil nás informací, že v domově jsou všichni rádi, že zde paní Alena pracuje. A my paní Aleně přejeme hodně pracovních i osobních úspěchů, zvláště proto, že se rozhodla k úplné změně profese. V minulosti pracovala dlouhá léta v administrativě a nyní začíná v úplně jiném oboru, v sociální oblasti. Hodně štěstí!
Další absolventka rekvalifikačního kurzu Pracovník v sociálních službách čeká na výběrové řízení na zaměstnání v novém domově pro seniory, který bude otevřen v obci Čtyřkoly – Javorník. Klientka Hana má velké šance na uplatnění vzhledem k získanému osvědčení z kurzu Pracovník v sociálních službách a také díky tomu, že bydlí v nedaleké obci a je schopná se dopravovat autem. Termín výběrového řízení máme poznamenaný v kalendáři a budeme držet palce!
I ostatní klienti v předvánočním čase pokračovali v aktivním hledání zaměstnání, v rámci individuálního poradenství jsme opět upravovali životopisy podle aktuálních potřeb. Ale zároveň se všichni připravovali na Vánoce. Klienti muži při návštěvách na našem středisku vyzvídali, jestli už máme napečené cukroví, kolik jsme ho připálily…., klientky se naopak pochlubily počtem napečených druhů smiley.
Všem klientům stávajícím i budoucím přejeme krásné a pohodové Vánoce a do nového roku 2014 jen samé úspěchy!

Listopad 2013
V listopadu zaznamenali někteří klienti snížení počtu pracovních nabídek, které by pro ně byly vhodné. Přesto nepolevili a snažili se vytrvat v intenzivním vyhledávání zaměstnání.  Všichni využívali individuálního poradenství k podpoře i pomoci při hledání pracovních příležitostí.
Svou účast v projektu ukončil pan Dmitrij. Změnil trvalé bydliště a odstěhoval se k dceři do jiného okresu do nového domku. Gratulujeme mu, protože se sám na stavbě tohoto domu významně podílel a je to tedy pro něj úspěšné završení několikaleté usilovné práce. Přejeme mu, aby změna bydliště vedla zároveň i k lepším šancím najít práci.
Dalším klientem, který opustil naší skupinu, protože si našel práci, je pan Zdeněk. Většinu života pracoval ve stavebnictví a i teď vytrvale hledal práci v tomto oboru. S pomocí známých se mu povedlo najít pracovní uplatnění na rekonstrukci bývalé léčebny dnes domu seniorů, který byl nyní nově otevřen nedaleko jeho bydliště. Držíme palce, ať se mu práce líbí a je jí co nejvíce. Kromě zednických prací bude mít na starosti také údržbu zahrady a parkové úpravy.
Někteří klienti mají v jednání pracovní místa. Doufáme tedy, že prosinec přinese našim klientům další úspěchy!

Říjen 2013
V říjnu probíhalo vše ještě pod dojmy z rekvalifikačních kurzů, tři klientky teprve úspěšně dokončily kurz Pracovník v sociálních službách. Absolventi kurzu Obsluha osobního počítače oceňovali, že se naučili spoustu nových věcí v ovládání PC. Chválili lektora, že byl vždy velmi dobře připraven a trpělivě vše vysvětloval. Podle klientů, kteří se zúčastnili kurzu Strážný, je tento kurz obtížný, ale díky lektorovi, který jim předal velmi účinným způsobem spoustu informací, zvládli těžký písemný test s třiceti otázkami i ústní zkoušky bez problémů. Také výklad paní lektorky v kurzu Pracovník v Sociálních službách ohodnotila jedna klientka slovem „úžasný“.
 Dále se znovu pokračovalo v intenzivním hledání zaměstnání. A poprvé v tomto běhu úspěšně! Pan Jiří již na začátku měsíce nastoupil jako koordinátor energetických staveb, vrátil se tak částečně ke svému původnímu povolání. V zaměstnání je velmi spokojen, držíme mu palce, aby se z pracovního poměru na dobu určitou stal poměr na dobu neurčitou. Paní Miluše se po absolvování kurzu Obsluha PC vrátila ke svému předchozímu zaměstnavateli jako řidička mezinárodní kamionové dopravy. Přejeme jí mnoho ujetých kilometrů bez nehod! Poslední, kdo v tomto měsíci získal zaměstnání, byla paní Zuzana. Během kurzu Pracovník v sociálních službách vykonávala praxi v Pečovatelské službě a velmi se osvědčila díky svému pracovnímu nasazení a vztahu ke klientům. Ihned po skončení rekvalifikačního kurzu jí paní ředitelka nabídla zaměstnání, je to sice pracovní poměr na dobu určitou, ale my pevně věříme, že se zde paní Zuzana uchytí natrvalo. Práce se jí velmi líbí, velmi si pochvaluje pracovní kolektiv, je ráda, že může uplatnit všechny znalosti a dovednosti, které získala na rekvalifikačním kurzu.
 
Vyjádření klientek k rekvalifikačnímu kurzu Pracovník v sociálních službách:
 
Rekvalifikace na pracovníka v sociálních službách mě velice mile překvapila. Získala jsem zde mnoho nových zkušeností, dojmů i zážitků. Paní lektorka nás velice zaujala svým výkladem i přístupem k věci samé i k nám. Zdravověda, první pomoc a psychologie člověka probírané na kurzu se mi mohou hodit i do běžného života.
                               Hana
Kurz mi osvěžil znalosti z mého původního zaměstnání, které jsem vykonávala jen krátce po škole – zdravotní sestra. Po absolvování praxe v Domově seniorů jsem přehodnotila svůj náhled na své osobní problémy, připadají mi daleko méně podstatné. Praxe mě utvrdila v přesvědčení, jak je práce v sociálních službách důležitá.
                               Alena
 

ZÁŘÍ 2013
V září jsme zahájili další vzdělávání. Jedná se o vzdělávání specializační, kdy klienti mají možnost vybrat si z nabídky rekvalifikačních kurzů.
Nabídka je široká a rozmanitá, takže nebylo snadné rozhodnout se, který kurz bude ten nejvhodnější. Klienti zvažovali nejen to, jaký obor vzdělávání by je nejvíce bavil či zajímal, ale brali v úvahu také přínos absolvovaného kurzu pro snadnější nalezení zaměstnání. Tedy zda je daný obor nyní zaměstnavateli požadován nebo zda by mohl být rekvalifikační kurz odrazovým můstkem pro založení samostatné výdělečné činnosti. Klienti diskutovali nad učebními plány jednotlivých rekvalifikačních kurzů mezi sebou, radili se doma a nakonec své rozhodnutí ještě znovu konzultovali s individuálními poradkyněmi. Dva klienti si zvolili kurz Strážný, tři kurs Pracovník v sociálních službách a další čtyři kurz Obsluha osobního počítače.
Začátek studia v rekvalifikačních kurzech byl stanoven na pondělí 9.září. Klienti dojíždí na výuku do centra Prahy, učebny jsou vždy snadno dostupné městskou hromadnou dopravou. Právě při každodenním cestování do Prahy klienti velmi oceňují, že projekt jim proplácí jízdné. Přes veškeré počáteční obavy, jak vše zvládnou, jestli si budou schopni veškeré probírané učivo zapamatovat, v závěru ještě závěrečná zkouška…., vše ale probíhá výborně. Kurzy Strážný a Obsluha osobního počítače již dokonce mají své absolventy! Všichni úspěšně složili závěrečnou zkoušku. Takže gratulujeme! Tři děvčata, která se účastní kurzu Pracovník v sociálních službách jsou nyní ještě na povinné praxi a pak je čeká také závěrečná zkouška. Věříme, že začátkem října se nám také přijdou pochlubit Osvědčením o rekvalifikačním kurzu.
 
Srpen 2013
V srpnu naši klienti nejen užívali sluníčka o dovolené, ale také pokračovali ve své přípravě na výběrová řízení, chodili do kurzů i na brigády. Závěrečným pohovorem s klienty jsme z důvodu ukončení 2.běhu uzavírali jejich působení u nás. Hodnotili a bilancovali, co jim účast v projektu přinesla. Alena bude pravděpodobně v nejbližších měsících působit jako OSVČ v oblasti dietologie. Absolvovala kurzy a již dlouho se na tuto činnost připravuje. Lubomír poznal svoje další možnosti na trhu práce a získal nové dovednosti práce s počítačem. Dosud používal pouze internet. Nyní uvažuje o návratu do své původní profese v logistice. Alena kladně hodnotila přístup lektorů k účastníkům projektu, zvlášť jejich trpělivost a ochotu.  I ostatní klienti se vyjadřovali podobně, hodnotí projekt pozitivně jako svůj krok dopředu. Všem přejeme mnoho úspěchů v nalezení takového pracovního uplatnění, ve kterém se budou cítit šťastní a spokojení!
  
V pondělí 5. srpna jsme zahájili v pořadí 3. běh projektu, kdy všech 12 klientů prošlo Vstupním informačním setkáním. Další den proběhla aktivita Finanční gramotnost pod vedením lektorky Miroslavy Toupalové, všichni se seznámili s informacemi z ekonomické a finanční oblasti, např. s důsledky zadlužení, něco o osobním bankrotu, jak si sestavit rodinný rozpočet. Některé informace už mnozí znali, ale přidali k tomu další nové, zaujalo je povídání o rizicích půjček a o platební solventnosti.
 
Následující 4 dny nás všechny zaměstnal Osobnostní rozvoj. V průběhu se velmi živě diskutovalo, klienti si navzájem sdělovali zkušenosti, především v části věnované pracovnímu právu, a hodně je zaujala také důchodová problematika. Při testování v profesní diagnostice se někteří zdráhali pochválit sami sebe, vyjmenovat svoje silné stránky, ale nakonec se vše podařilo. Zabývali se poctivě životopisem a motivačním dopisem. Zjistili, že dnešní požadavky na podobu těchto dokumentů jsou náročnější, než si mysleli.
 
Během Úvodního modulu se polovina klientů (2 ženy a 4 muži – celkem 6) rozhodla pokračovat v Dovednostech IT. Oproti předchozím běhům tak měli všichni více prostoru jak pro své počítače, tak i pro dotazy na lektora Petra Uchytila. Zvládli napsat ve Wordu svůj životopis i vzorový motivační dopis, založili si emailovou adresu a posílali emaily, naučili se pohybovat na internetu v oblasti hledání zaměstnání.
Klienti si během všech aktivit předávali informace a zkušenosti nejen ze svých předchozích zaměstnání, například jak doma postupovat při stavebních úpravách, ale i tipy na nové nabídky práce.
 
Pár fotek:
     A jaké pocity měli naši klienti po skončení Úvodního modulu?
 
„Na úvodní části kurzu mě zaujala rozmanitost jednotlivých částí (finance, právo, životopis), z každého dne jsem si odnesla nějaké znalosti. Musím podotknout, že většinu znám, ale je dobré si informace oživit a připravit se na nová poznání. Doufám, že pro mě budou přínosem.“
                                               Miluše
 
„Úvodní modul mi určitě pomůže při hledání nového zaměstnání, přínosem pro mě byla hlavně příprava na pohovor a vytvoření motivačního dopisu. Testy mi pomohly uvědomit si svoje slabé i silné stránky.“                     Alena
 
Zaujaly mne informace o tom, jakou mít úsporu v domácích financích. Dále mě upoutaly části o pracovních smlouvách, jak se ucházet o zaměstnání a jak si napsat životopis.“    Zdeněk
 

Červenec 2013
V prvním měsíci prázdnin klienti projektu opravdu nezaháleli, pro ně jakoby pojem prázdniny, tolik očekávaný většinou dětí i studentů, neexistoval… Usilují o to, být maximálně pozitivně naladěni, ač mnozí z nich mají opravdu velké starosti v rodinách.
Snažíme se být pro našich posledních šest statečných ve 2. běhu projektu co největší oporou, konzultujeme s nimi nejen pracovní příležitosti, ale i brigádnickou činnost v rámci našeho okresu, provádíme společně monitoring pracovního trhu, znovu doporučujeme networking i zvážení zcela nového pracovního uplatnění. Klienti se přes dosavadní nepříznivou situaci na trhu práce nevzdávají. Ba naopak, pro mnohé jsou výběrová řízení velmi inspirativní a tak trochu „hozenou rukavicí“. Mnozí velmi správně pochopili, že se jim po rekvalifikačních kurzech otevřely nové možnosti uplatnění, často v oborech, ve kterých dříve nikdy nepracovali. Mnozí také zvažují uplatnění i v jiných typech profesí, a to je velmi správné. Vůči sobě zůstávají nadále velmi kolegiální, jsme svědky toho, že jeden druhému předává informace o možnosti nové práce či brigády. Pracují na zlepšení své fyzické kondice -  k cyklistice, turistice a józe by někteří ještě rádi přiřadili východní metodu meditace v pohybu – čínské umění Tchaj-ťi, jenž mnoho lidí pěstuje jako cvičení pro zdraví i zlepšení kvality života. V širším slova smyslu dle taoistické filosofie vyjadřuje pojem Tchaj-ťi „Velký předěl“ a tím tedy ať pro ně opravdu je. Samozřejmě klienty v jejich snažení podporujeme, máme radost, jak moc jsou šikovní, jakou jsou oporou pro jejich rodiny a co vše již ve své nelehké pozici dokázali. Také náš společný vztah se během této doby velmi utužil, prohloubila se vzájemná důvěra a naše setkání jsou velmi přátelská a milá. Stále jim ze srdce přejeme, aby již brzy byli opravdu úspěšní a vrátili se na pole kariéry jako opravdoví vítězové, zaslouží si to.

Dagmar Hálová
individuální poradkyně

Červen 2013
V červnu měsíci kvetoucích růží jsme měly v našem středisku opět úspěch – panu Karlovi se podařilo zaujmout personál i klienty Domova seniorů ve Vlašimi natolik, že po skončení povinné praxe v rámci rekvalifikačního kurzu mu byla nabídnuta možnost trvalé práce na profesní pozici ošetřovatel. Samozřejmě a rád této nabídky využil a my mu přejeme, aby ho práce v jiném oboru, než dosud pracoval, bavila i naplňovala a aby v novém prostředí byl spokojen. Možná, že dojde i naplnění jeho druhého aktuálního velkého přání – tedy kromě rychlého získání práce ještě úspěšně absolvovat kurz sanitáře. Má velmi hezký vztah k lidem, věříme tedy, že obyvatelům Domova zpříjemní i on jejich pobyt a pomůže ostatnímu personálu při vytváření pocitu náhradního domova pro důstojné stáří.
 
Ostatní klienti se zdokonalují v získaných dovednostech, řada z nich již má v rámci samostudia např. v oblasti práce s PC velmi výrazné výsledky. Někteří se snaží osvěžit svoje jazykové znalosti, což jim vřele doporučujeme. Máme radost, že i přes domnělé prozatímní neúspěchy tito lidé nic nevzdávají. Systematicky si vedou evidence o oslovených potencionálních zaměstnavatelích, každý den provádí monitoring trhu práce na pracovních portálech, využívají i networkingu. Cíleně se udržují pozitivně naladěni a často se i snaží udržet si maximální fyzickou kondici, aby se mohli aktivně okamžitě zařadit do pracovního procesu. Oblíbenou formou je cyklistika, ale i třeba jóga. Neustále jsme s klienty v kontaktu, pomáháme jim přizpůsobovat životopisy pro určité profese, upravovat či přepracovávat motivační dopisy. Vážíme si jejich důvěry, s jakou se na nás obrací ohledně konzultací některých pracovních nabídek. Lze konstatovat, že jsou vůči sobě velice kolegiální a upřímně jeden druhému přeje brzké získání nové práce. To je v dnešní dravé době velice pozitivní zjištění a jsme rády, že i tomto druhém běhu projektu se objevila solidárnost, kolegialita a přátelství. Velmi přejeme svým klientům, aby brzy našli nová pracovní uplatnění.
 
Dagmar Hálová, individuální poradce

Květen 2013
V měsíci květnu ukončili úspěšně poslední 3 klienti rekvalifikační kurz, a to „Pracovník v sociálních službách“. Gratulujeme a přejeme brzké získání nové práce ve zcela jiném oboru, nežli byli zvyklí dosud pracovat. A také doufáme, že jim tato profese opravdu přinese uspokojení, vždyť do kurzu vstupovali s  ideou, že chtějí být užiteční, pomáhat lidem a práce v sociální sféře či zdravotnictví by je měla naplňovat. Tento rekvalifikační kurz je tradičně nejdelší, protože obsahuje i povinnou praxi v sociálních zařízeních v rámci regionu. Pro dva klienty se pravděpodobně rýsuje i možnost získání práce na základě velmi dobrých výsledků právě při praxi.
Co se týče získání zaměstnání – máme zaměstnánu paní Ivanu, která nastoupila jako prodavačka v regionální výrobně zmrzliny Pinko a.s. Gratulujeme jí a přejeme, aby se jí v nové práci líbilo, zvládla bez problémů zkušební dobu a měla na pracovišti harmonické vztahy. yes
Ostatní, kteří se ještě v nedávné době věnovali svým rekvalifikačním kurzům, se velmi rychle navrátili k původnímu pilnému vyhledávání nové práce ať již denní kontrolou všech pracovních portálů s následným rozesíláním životopisů a motivačních dopisů nebo např. poptáváním se známých. Někteří se již v průběhu měsíce vícekrát zúčastnili pohovorů či výběrových řízení, budeme jim tedy přát, aby byli úspěšní a práci získali. S klienty jsme v kontaktu nejen při osobním setkání v rámci individuálního poradenství, ale také prostřednictvím e-mailu, tak i telefonu. Snažíme se jim pomáhat dle jejich aktuální potřeby – např. při monitoringu trhu práce či s úpravami životopisů i motivačních dopisů pro konkrétní zaměstnavatele.

Rekvalifikační kurzy byly hodnoceny klienty velmi kladně, uvádíme několik příkladů:
Hodnocení výuky – erudovaní lektoři, v praxi jsem poznal dobrý kolektiv, příjemné prostředí a ověřil jsem si v praxi, že práce s pacienty mi přináší pocit sebeuspokojení. Ačkoliv jsem se původně přihlásil na jiný rekvalifikační kurz, přesto jsem spokojen. Poznal jsem, že tuto práci chci a mohu vykonávat, mít z ní dobrý pocit a klid v duši“.                        Karel

„Kurz Obsluha PC byl pro mne velice přínosný, doplnila a rozšířila jsem si uživatelské znalosti z oblasti Word, Excel i PowerPoint. Velice si cením velmi kvalitní práce lektora, jeho výklad byl srozumitelný, dokázal zaujmout a byl trpělivý. Děkuji a vážím si příležitosti, kterou jsem dostala a mohla se tohoto kurzu zúčastnit.“                                                                    Hana

„Velice kladně hodnotím přístup instruktorů k účastníkům našeho kurzu „Obsluha elektrovozíku a motovozíku“, obzvláště pak jejich trpělivost i ochotu. Atmosféra mezi účastníky kurzu byla přátelská, dopravní dostupnost byla pro mne vyhovující a tak celkově tedy hodnotím kurz velice pozitivně“.                                       Alena
 
Benešáci zaujali v rekvalifikačním kurzu místo v první lavici Teoretická výuka v rekvalifikačním kurzu Pracovník v sociálních službách.

                                                                       Dagmar Hálová, Individuální poradce 


DUBEN 2013

V dubnu bylo zahájeno studium v rekvalifikačních kurzech. Současně se vzděláváním se naši klienti snaží nalézt novou práci. Samozřejmě jim pomáháme při sestavování nových aktuálních motivačních dopisů i s hledáním vhodných nabídek na internetových portálech práce. A měly jsme úspěch – již máme 2 klienty zaměstnány! Pan Pavel K. obdržel nabídku pracovního místa v blízké lokalitě a dal této příležitosti přednost před možností navýšit si kvalifikaci v rekvalifikačním kurzu Obsluha PC. Chápeme jeho osobní rozhodnutí, víme velmi dobře, že situace na trhu práce padesátníků není zrovna nejpříznivější. Blahopřejeme mu a přejeme dobré pracovní podmínky i kolektiv. Pan Pavel B. má velmi specifické znalosti, je velmi prezicní, vzdělaný člověk. Před nástupem do rekvalifikačního kurzu uspěl ve výběrovém řízení. Velmi vzniklou situaci zvažoval, ale i on se nakonec rozhodl pro nástup do zaměstnání. I jemu tedy blahopřejeme a přejeme, ať je v nové práci spokojen.
Paní Alena úspěšně absolvovala rekvalifikační kurz „Obsluha elektrického a motorového vozíku“ a rozšířil se jí tím okruh možností při hledání nového zaměstnání. Kolegyně i kolegové jí drželi palce a obdivovali ji, neboť je velmi subtilní postavy, ale kurz zvládla na výbornou. Uvažuje, že opustí svoji původní dobře zvládnutou profesi a uplatní se v nových oborech. Tři klienti nastoupili do rekvalifikačního kurzu „Pracovník v sociálních službách“, na který se těšili. Často se v projektu setkáváme s tím, že klienti se rozhodnou svou volbou rekvalifikačního kurzu zcela změnit svou kariéru. Při aktivitách projektu vedeme klienty k tomu, aby své motivace pečlivě zvážili. Tak například pan Lubomír, ač vystudoval střední školu zcela jiného zaměření a pracoval v různých oborech, péče o vážně nemocného člena rodiny mu otevřela zcela jiné dimenze.  Uvědomil si, že je schopen naslouchat, projevila se u něj silná empatie i soucit s nemocnými, převážně staršími lidmi. Na základě tohoto zjištění se rozhodl pro práci v sociální sféře. Chtěl by pomáhat starším pacientům, jednak v nemoci nebo v  Domovech seniorů.  
Paní Hana se přihlásila na rekvalifikační kurz Obsluha PC a rovněž velmi intenzivně oslovuje přední firmy i instituce na našem trhu. Má bohaté odborné znalosti v oboru bankovnictví, takže se právem domníváme, že i ona velmi brzy nalezne nové zaměstnání.
Oproti bývalému běhu zůstal pro dámy nevyužit RK „Florista“, je nám to trochu líto, obzvláště když vidíme, jak krásné předměty i vazby dokáže vyrobit absolventka tohoto kurzu z minulého běhu. A také je na ní jasně vidět, že tento kurz jí dal mnohem více, nežli pouhé osvědčení o jeho absolvování. Paní Marie, která váhala, zda má tento kurz absolvovat, nakonec své rozhodnutí vzdala z rodinných důvodů. Paní Ivana se zaměřuje při hledání nové práce na oblast služeb jak v blízkém okolí, tak i v Praze. Je dobrá řidička, řízení auta v zaměstnání by jí nečinilo potíže.
Další naše klientka se zabývá ve svém volném čase studiem ezoterických věd. Učinila osobní rozhodnutí, že na své náklady absolvuje odborný kurz a po jeho ukončení získá certifikát, opravňující k podnikání v této oblasti. Velmi nadšeně nás seznámila s harmonogramem výuky, který obsahuje jak anatomii člověka, čínskou medicínu, fyziologii, chemii, dietologii atp. V budoucnu by si chtěla otevřít poradenskou činnost ohledně psychosomatické diagnostiky i správné výživy.


BŘEZEN 2013
Měsíc březen, stejně tak jako oba předchozí zimní měsíce, byl ve znamení intenzívního hledání zaměstnání všech našich zbylých klientů 1. běhu. A tento jarní měsíc byl i posledním měsícem jejich účasti v  projektu „Začínáme po 50“. Je nám to až líto, že tato doba tak rychle utekla, protože se u nás sešli opravdu výborní lidé. Ale už teď je jasné, že se budou dále scházet i nadále, byť třeba i v menším počtu, podle možností, jak kdo bude moci vzhledem k nové práci.
Když se ohlédneme zpět, tak zjistíme, že ze 12 posluchačů je v současné době zaměstnáno 7 osob, tento výsledek jasně hovoří za vše. Dvě klientky mají rozjednán možný nástup do nového zaměstnání a zbylí 3 klienti dále intenzivně rozesílají CV i motivační dopisy, každý den pečlivě pročítají inzeráty, internetové portály, dále se poptávají přátel i známých… Přejeme jim z celého srdce, aby i oni v brzké době uspěli na trhu práce. Ostatní, již úspěšnější absolventi tohoto běhu, se snaží své zatím méně úspěšné kolegy, podporovat jak radou i povzbuzením, tak i kupříkladu tipem na možnost získání nové práce. Je to krásný příklad kolegiality lidí, kteří se ocitli v nelehké životní situaci a umí se vcítit do myšlení ostatních. Co se týče problematiky dotovaných míst – lze konstatovat, že naše dvě klientky na dotovaných místech jsou velmi spokojeny. Všichni pak se svorně shodují na velmi pozitivním hodnocení celého projektu. Nejen že všem rozšířil obzory, klienti si zopakovali vědomosti a někdy se i hodně přiučili novým poznatkům, navýšili si své dovednosti v některém z rekvalifikačních kurzů, ale v neposlední řadě poznali i nové skvělé přátele.
V měsíci březnu, konkrétně 4. 3. 2013 začal v našem středisku, stejně tak jako i v ostatních okresech, 2. běh projektu a opět se tu sešla velmi dobrá parta lidí. Paní Jarmila z 1.běhu, jakožto náš „dvorní estét“ a absolventka rekvalifikačního kurzu Florista nám přinesla k výzdobě posluchárny dva nádherné jarní věnce i živé květiny, čímž vpustila do našeho střediska jaro a ještě více pozitivní energie.
Ke konci měsíce února probíhal, stejně tak jako v jiných střediscích, i v okrese Benešov předvýběr a následný výběr uchazečů pro 2. Běh projektu „Začínáme po 50“. Původně bylo vybráno více uchazečů, ale virozy v našem kraji poněkud zkomplikovaly tento stav a tak nakonec podepsalo Dohody o vstupu do projektu z původních 12 vytipovaných osob z užšího výběru pouze 10 klientů (6 dam a 4 pánové).
Dnem 4. března 2013 pak byla zahájena v našem středisku výuka Úvodního modulu. Finanční gramotnost přednášela, stejně jako v předchozím běhu, paní Miroslava Toupalová. Její přednáška byla klienty velmi pozitivně hodnocena (stejně pak i ostatní výuka), ocenili především aktuálnost této problematiky i možnost ukázek základních výpočtů. I ostatní přednášky byly pro klienty přínosem, hodně se při nich diskutovalo a prohluboval se tím vztah mezi přednášejícím a posluchači. Po celou dobu pak probíhala v naší posluchárně velmi přátelská atmosféra a bylo zřetelně vidět, jak mnozí klienti „ožili“ mezi svými vrstevníky, kteří se ocitli ve stejné, někdy i patové, životní situaci. Bylo na nich jasně vidět, jak přestávají být poněkud apatičtí, skeptičtí a unavení a uvědomují si na příkladech kolegů i kolegyň, že člověk nikdy nesmí nic předem vzdávat. Dále pak probíhala výuka Dovednosti IT pod vedením velmi zkušeného, trpělivého, profesionálního odborníka i charizmatického lektora – pana ing. Karla Mrázka. Stejně jako předešlí „studenti“, i tato skupina jej okamžitě akceptovala a výuka probíhala velmi harmonicky a na posluchačích bylo vidět, jak si vyučujícího váží nejen jako pedagoga, ale i jako člověka. Po ukončení celého bloku výuky pak již někteří klienti zahájili dle oborů rekvalifikační kurzy. Budeme jim fandit, aby všichni tyto kurzy perfektně absolvovali, a aby jim tato nová zkušenost pomohla brzy k získání nové práce, byť třeba v novém oboru.
O přestávce není jen čas na kávu, ale i k popovídání, předání si zkušeností
Zaujetí nad materiály k výuce je tady téměř hmatatelné

Zde uvádíme některé poznatky našich klientů:
„V tomto projektu jsem se dozvěděla mnoho informací a velice jsem spokojena s výukou. Jsem přesvědčena, že díky novým poznatkům i rekvalifikačního kurzu získám brzy nové zaměstnání.“                                               Věra
„Projekt mne překvapil svým rozšířeným obzorem na problematiku nezaměstnanosti, individuálním přístupem k jednotlivcům…“                                                                                                                                                        Alena
„Z kurzu si odnáším spoustu nových znalostí z různých oblastí, týkajících se hledání zaměstnání, nového uplatnění na trhu práce, pracovním právem aj. Rovněž si odnáším velmi dobrý pocit z kolektivu, který se zde sešel a hlavně erudovaných lektorů“                                                                                                            Karel
„Od projektu jsem nic konkrétního neočekávala. Projekt mi umožnil poznat nové lidi, získat větší sebedůvěru. Přijít na to, co vlastně chci i na to, co vlastně mám. Přiznat si své nedostatky, ale i přednosti. Díky tomu jsem se rozhodla, jak dál pokračovat v pracovní cestě svého života“.                                                                              Alena
Dagmar Hálová, individuální poradce
 

Únor 2013
Měsíc únor byl úspěšným měsícem v získání nových zaměstnání pro dvě klientky, a to paní Drahomíru a paní Dagmar. Jak jsme již zmiňovaly v minulém měsíci, paní Drahomíře se podařilo sehnat nově vzniklé dotované místo asistentky jednatele společnosti ve Středočeském kraji a paní Dagmar zůstala v projektu ne již jako klientka, ale získala práci individuální poradkyně.
Paní Jarmila absolvovala rekvalifikační kurz Florista a složila úspěšně 1.února zkoušku, k čemuž jí blahopřejeme J. Přejeme jí, aby nově nabyté zkušenosti i dovednosti zúročila v novém zaměstnání. U obou možností zajisté uplatní svůj přirozený talent i cit pro estetičnost a zároveň kreativitu při vytváření malých „uměleckých děl“ ze živých i sušených květin, přírodních materiálů, proutěného zboží či textilií. Pilně ve svém volném čase pracuje na různých návrzích jarních i velikonočních vazeb a my se jen těšíme, až nám některé své výtvory opět přinese ukázat, abychom se mohly obdivovat té něžné kráse i smyslu pro barevnou kompozici. Nepřestává ve svém hledání nové práce, do svých možností po absolvování kurzu zahrnula i možnost pracovat kreativně pro nějakou cateringovou společnost. Velmi by jí bavilo spoluvytvářet nádherné tabule i ozdobit místnosti dle zadaných témat
Paní Ivana po úspěšné rekvalifikaci PC se nyní částečně vrací ke své původní profesi a zatím formou Dohody o provedení práce bude pracovat ve sféře zdravotnictví a sociálních služeb. Je to dobře, protože se jedná o velmi obětavou, precizní a pečlivou bytost s velkou škálou dovedností i zkušeností. Určitě tedy zvolila správnou volbu a my jí jen přejeme, aby vše vyšlo dle jejich přání a byla v novém prostředí spokojená.
Pevně věříme, že i ostatní při svých schopnostech a zkušenostech nové místo velmi brzy získají.
Koncem února proběhla na KoP ÚP v Benešově informační schůzka a výběr klientů do druhého běhu projektu. Začínáme již 4.března!
Individuální poradkyně Dagmar Hálová
Únor 2013
Měsíc únor byl úspěšným měsícem v získání nových zaměstnání pro dvě klientky, a to paní Drahomíru a paní Dagmar. Jak jsme již zmiňovaly v minulém měsíci, paní Drahomíře se podařilo sehnat nově vzniklé dotované místo asistentky jednatele společnosti ve Středočeském kraji a paní Dagmar zůstala v projektu ne již jako klientka, ale získala práci individuální poradkyně. yes
Paní Jarmila absolvovala rekvalifikační kurz Florista a složila úspěšně 1.února zkoušku, k čemuž jí blahopřejeme wink. Přejeme jí, aby nově nabyté zkušenosti i dovednosti zúročila v novém zaměstnání. U obou možností zajisté uplatní svůj přirozený talent i cit pro estetičnost a zároveň kreativitu při vytváření malých „uměleckých děl“ ze živých i sušených květin, přírodních materiálů, proutěného zboží či textilií. Pilně ve svém volném čase pracuje na různých návrzích jarních i velikonočních vazeb a my se jen těšíme, až nám některé své výtvory opět přinese ukázat, abychom se mohly obdivovat té něžné kráse i smyslu pro barevnou kompozici. Nepřestává ve svém hledání nové práce, do svých možností po absolvování kurzu zahrnula i možnost pracovat kreativně pro nějakou cateringovou společnost. Velmi by jí bavilo spoluvytvářet nádherné tabule i ozdobit místnosti dle zadaných témat
Paní Ivana po úspěšné rekvalifikaci PC se nyní částečně vrací ke své původní profesi a zatím formou Dohody o provedení práce bude pracovat ve sféře zdravotnictví a sociálních služeb. Je to dobře, protože se jedná o velmi obětavou, precizní a pečlivou bytost s velkou škálou dovedností i zkušeností. Určitě tedy zvolila správnou volbu a my jí jen přejeme, aby vše vyšlo dle jejich přání a byla v novém prostředí spokojená.
Pevně věříme, že i ostatní při svých schopnostech a zkušenostech nové místo velmi brzy získají.
Koncem února proběhla na KoP ÚP v Benešově informační schůzka a výběr klientů do druhého běhu projektu. Začínáme již 4.března!
                                                                                                                                Individuální poradkyně Dagmar Hálová
 

LEDEN 2013
Leden byl pro klienty projektu úspěšným měsícem. Polovina celé skupiny již získala zaměstnání! Moc všem gratulujeme! yes
Paní  Stanislava bude pracovat v domě seniorů, kde dříve v rámci rekvalifikačního kurzu vykonávala praxi. Další klientka paní Drahomíra nastupuje od února na nově vzniklé dotované místo asistentky jednatele společnosti. Paní Jaroslava našla uplatnění ve své původní profesi zootechničky. Podobně pan Tomáš se vrací do své původní profese bezpečnostního pracovníka. Paní Dagmar ukončila sice svou účast v projektu, ale v projektu zůstává. Od 1.února již nebude jeho klientkou, ale bude zde pracovat jako individuální poradkyně.  Zde je její příspěvek k významu projektu:
    "Projekt velmi pozitivně ovlivnil vybranou skupinu lidí, kteří se ocitli v nelehké životní situaci a měli podobné zkušeností při hledání nové práce. Za dobu trvání úvodního modulu se z původní skupiny stala skupina lidí nového typu – tedy projevilo se tam přátelství, soudržnost, empatie, pomoc jeden druhému…
Tito lidé byli většinou poněkud zdecimováni neúspěšným hledáním nové práce, nového uplatnění, ztráceli leckdy odvahu jít na nové pohovory, ucházet se o nabízené pracovní pozice na internetových portálech atd.  Někteří si velmi dobře uvědomovali i velmi agresivní situaci na trhu práce, vysoké požadavky personálních agentur, kladených na dotčená pracovní místa.
Pro posluchače kurzu byla výuka velkým přínosem - ať se již jednalo o základy pracovního práva, finanční gramotnost, osobnostní rozvoj, vypracování životopisu, motivačního dopisu či o školení o PC. Za stěžejní pro další možnosti hledání uplatnění považují mnozí korektní zpracování životopisu i správně voleného motivačního dopisu.
Dále ti, kteří se rozhodli rozšířit své vědomosti na různých rekvalifikačních kurzech, ocenili tuto možnost výuky velmi kvalitními lektory. Rekvalifikační kurz dodá kromě získání nových poznatků i vědomostí poměrně velmi hodně pozitivní energie danému jedinci, který se ocitl pro něj v dosti svízelné a deprimující situaci. To je velmi důležitý impuls pro další posun v hledání i získání nového uplatnění.
Celý tento projekt působil z hlediska psychologie velmi pozitivně na výše uvedenou skupinu lidí, o jeho úspěšnosti jasně hovoří i ten fakt, že 6 účastníků kurzu ze skupiny 12 osob získalo novou práci, což považujeme za více než-li pozitivní výsledek."
 
Navštívili jsme paní Ludmilu v jejím novém zaměstnání v obchodě, kde pracuje od začátku prosince. Prodává krásné dekorativní předměty a drobné dárky. Obchod byl nyní plný vánočního zboží -andělíčků, svíček, lampiček, květin, svícnů apod.
 
Paní Ludmila se za pultem v obchodě s dárkovými předměty před Vánoci téměř nezastavila  

Dokončujeme také rekvalifikační kurzy  1.běhu.  Paní Jarmila bude skládat zkoušky v rekvalifikačním kurzu Florista 1.února. Moc jí fandíme. Naučila se vytvářet krásné květinové vazby.
Paní Jarmila představuje svou vlastnoručně uvázanou kytici Dekorace paní Jarmily
 
Další dekorace účastnic kurzu  


Od března zahajujeme druhý běh projektu. Informační schůzka se koná 19.února v 9 hodin v budově KoP ÚP v Benešově. Srdečně na ni zveme všechny uchazeče o zaměstnání nad 50 let věku. Kontaktujte, prosím, předtím svou zprostředkovatelku na KoP ÚP.
Marta Podroužková, okresní koordinátorka projektu
 

PROSINEC 2012
Prosinec byl pro naše klienty náročným měsícem, který se nesl především v duchu studia v rekvalifikačních kurzech. Všichni se zároveň snažili nezanedbat přípravy na co nejkouzelnější vánoční svátky pro své rodiny. V letošním roce byl tedy prosinec skutečně fofr. Rozhodnutí zúčastnit se rekvalifikačního kurzu znamenalo nejen denně jezdit na výuku do Prahy, ale také připravit se na závěrečnou zkoušku.
Nyní koncem prosince již téměř všichni mají v ruce Osvědčení o rekvalifikaci. Gratulujeme všem k úspěšnému složení zkoušek!  Dík patří lektorům kurzů a také všem rodinám účastníků za jejich podporu.  Věříme, že se získaným osvědčením o rekvalifikaci bude pro naše klienty nalezení práce podle jejich představ o něco snazší. Podařilo se to tak už paní Stanislavě a Jaroslavě. Gratulujeme!! yes Krátce po absolvování rekvalifikačního kurzu Pracovník sociální péče získala paní Stáňa od poloviny ledna pracovní místo v Domově seniorů, kde byla v rámci rekvalifikačního kurzu na praxi! Zaujala tam svou pečlivostí, energičností a velkou vstřícností ke klientům i kolegům. Ukázala, že se žádné práce nelekne a navíc má stále dobrou náladu. A paní Jaroslava se navíc po dobu rekvalifikačního kurzu Obsluha osobního počítače pečlivě připravovala na pracovní pohovor, nastudovala si odbornou vysokoškolskou literaturu k chovu dojného skotu. Je profesí zootechnička, ale dosud působila v chovu prasat. Obrovské úsilí z minulého měsíce se jí vyplatilo! Ve své budoucí práci bude také potřebovat právě nabyté počítačové dovednosti v rekvalifikačním kurzu. V polovině ledna bude nastupovat do prestižní zemědělské společnosti, kde bude zodpovědná za výživu a užitkovost dojnic. Přejeme oběma dámám mnoho úspěchů a radosti v novém zaměstnání! Jsme na ně moc pyšní!
V okresním středisku jsme si naplánovali na konec prosince společné setkání, kdy vyúčtujeme jízdné na rekvalifikační kurzy, oslavíme úspěšné složení zkoušek a užijeme si předvánoční pohody. Paní Ivanka nás všechny obdarovala svými háčkovanými krásnými zvonečky a anděly. To muselo být práce! Od paní Stanislavy jsme dostali zase skvělé vánoční cukroví. Upekla 26 druhů, které byly naprosto vynikající nejen svou chutí, ale také svým krásným provedením. Máme tu zkrátka plno schopných lidí.

V prosinci jsme také začali připravovat druhý běh projektu. Na Úřadě práce v Benešově se k němu pro zájemce o účast uskuteční  22.1. informační schůzka.  Začínáme 1.března!
Děkujeme pracovníkům Úřadu práce v Benešově za příjemnou spolupráci a přejeme nejen jim, ale i všem současným i budoucím klientům krásné Vánoce a hodně štěstí a radosti po celý nadcházející rok 2013!                 Marta Podroužková, okresní koordinátorka projektu 

LISTOPAD
 
Dovednosti  IT v závěru minulého měsíce úspěšně absolvovali všichni účastníci projektu. Do jednoho se rozhodli přihlásit do tohoto kurzu, i  když účast nebyla povinná. Znalostí práce s počítačem není nikdy dost, zvlášť v situaci, kdy se ucházíme o pracovní místo. Ačkoliv se kurzu zúčastnili klienti s různou úrovní zkušeností s informačními technologiemi, každý měl možnost naučit se něco nového. Velký dík za to patří našim lektorům. Vypracování životopisu a motivačního dopisu v elektronické podobě bylo součástí závěrečné zkoušky. Bez obav se to zpočátku neobešlo, ale všichni nakonec skvěle obstáli. A jak kurz hodnotili naši čerství absolventi?

Kurz mě inspiroval, získala jsem větší chuť do práce. Právě to jsem od kurzu očekávala a doufám, že vše v budoucnu využiju. Byla jsem začátečník.  Způsob a tempo výuky mi  vyhovovaly. Výhledově si chci rozšířit znalosti.                                 Jarmila

Kurz jsem velice přivítala, protože jsem měla nedostatky v těchto dovednostech. Brzdilo mě to ve vyhledávání práce. Celý průběh byl příjemný, protože lektoři byli trpěliví a názorně nám ukazovali jednotlivé kroky. Byli ochotni počkat, znovu vysvětlit, vrátit se. Naučila jsem se pracovat ve Wordu, založila emailovou adresu a mnoho dalšího.                   Ludmila

Základy práce na PC jsem získala až v tomto kurzu. Oceňuji práci lektorů, kteří měli s námi velkou trpělivost. Chtěla bych jim poděkovat za nenásilnou formu výuky. Hodně nám přinesla.                   Ivana

Kurz byl výborný díky našemu kolektivu i přednášejícím. Jsem začátečník, takže místy jsem se zapotil, abych stíhal psát si poznámky, psát na počítači zadávané úkoly a sledovat projekci. Jsem rád, že jsem se zúčastnil.                             Jaroslav

Dříve nabyté znalosti byly znovu oživeny a další znalosti získány. Jsem přihlášena do rekvalifikačního kurzu Účetnictví a tak se mi tyto vědomosti hodí. Ochota obou lektorů, jejich přístup k nám,tolerance a trpělivost byly obdivuhodné.     Drahomíra

Oblast informačních technologií je pro mě jednak životní nutností, částečně koníčkem a z velké části velkou výzvou. Velmi ráda bych v této oblasti získala co nejvíce zkušeností a dovedností, abych lépe obstála na současném pracovním trhu a také abych byla co nejvíce samostatná.Styl výuky mi maximálně vyhovoval, oceňuji citlivý a lidský přístup lektorů. Velmi děkuji, že jsem se mohla tohoto skvělého a perfektního kurzu zúčastnit.                                           Dagmar

Přiznávám, že jsem měla obavy z nových informací, počítač byl pro mě spíš problém. Bez znalosti počítače se těžko žádá o zaměstnání, zvlášť dnes a v tomto věku. Obavy se rozplynuly, protože přístup lektorů mě nadchl. Oběma děkuji, protože mi otevřeli nové možnosti.                               Jitka

 V listopadu se rozběhly rekvalifikační kurzy. Hned od 1.11. zahajovali dvě naše klientky kurz Pracovník v sociálních službách. Nyní se tento kurz chýlí k závěru. Ještě posledních pár dnů praxe v domově seniorů a pak zbývá složit závěrečnou zkoušku a získat osvědčení o rekvalifikaci. Moc jim držíme palce. Účetnictví a kurz Pracovník grafického studia začínaly v polovině měsíce. V prosinci čeká ještě tři naše klientky dojíždění na kurz Obsluha osobního počítače. Kdo si vybral kurz Florista, bude zahajovat až po Vánocích.
Pracujeme na realizaci nově vzniklého dotovaného místa v obchodě s dárky v Benešově s nástupem od prosince. Naše klientka tak skočí rovnýma nohama do předvánočního shonu, v tomto období se v obchodě s dárky nezastaví. Už se na svou novou práci moc těší.
 

ŘÍJEN 2012
Projekt „Začínáme po 50“ je pomocnou rukou pro osoby starší 50 let, kteří ztratili práci a usilují získat nové zaměstnání. 1.říjen byl dnem zahájení  aktivit projektu.
Tomuto prvnímu společnému setkání v učebně v Benešově v Jiráskově ulici předcházel  výběr klientů projektu z řad uchazečů o zaměstnání  benešovského úřadu práce.  Zájem o vstup do projektu převýšil naše kapacitní možnosti.  A není divu! Vždyť klienti projektu dostanou možnost vzdělávat se v rekvalifikačních kurzech, v kurzu osobnostního rozvoje, v kurzu dovedností práce s počítačem a také mohou využívat individuálního poradenství, aby na trhu práce co nejlépe uspěli. Navíc nejen že všechny tyto aktivity jsou hrazeny z prostředků projektu a pro klienty jsou tedy bezplatné, ale také velkou výhodou je, že z projektu jsou klientům hrazeny i náklady na dojíždění do těchto kurzů.  

Jaká očekávání klienti spojovali se vstupem do projektu a jak se jim zatím tato očekávání plní? Zde máme několik odpovědí.
"Atmosféra – výborná – inspirující. Do projektu jsem vstoupila z důvodu nových nápadů a postupů , jak hledat práci. Přednášky jsou srozumitelné a přátelské. Kurz mi podpořil vědomí, že v tom nejsem sama."                      Jaroslava

"Do projektu jsem vstoupil s tím, že mi pomůže vyřešit problém s nalezením práce, doufám, že se něco změní v mém životě. Jinak mě docela mile překvapilo placené jízdné a stravenky."                                                             Jaroslav

"Zařazení do projektu jsem velice přivítala, protože se mi naskytla možnost pravidelně jezdit, docházet do vstřícného prostředí, do skupiny lidí, kteří řeší stejné problémy. Vnímám to jako – máme o tebe zájem, jsme tu pro tebe. Za moc příjemného školení jsem se dozvěděla a doplňovala znalosti ze základů pracovního práva, jak se orientovat při hledání zaměstnání, jak při nástupu. V osobnostním rozvoji jsme se měli poznat, svoje kvality či nedostatky. Přínosem je také sestavení životopisu a motivačního dopisu. Ve finanční gramotnosti jsem získala větší přehled jak postupovat při zadlužení, exekuci, jak se zajistit na stáří a vyvarovat se půjček."                                                                        Ludmila

"Dozvěděla jsem se nové věci a zajímavé. Začínám se dívat na svůj život jinak a dává mi to díky projektu chuť do života a hledat nové zaměstnání a dívat se na svět z jiné strany než jsem ho viděla předtím. Vidím, že ženy po „50“ jsou ještě potřebné a užitečné."                      Květoslava

"Do projektu jsem vstupovala hlavně s tím, že se poznám s novými lidmi, kteří by mi mohli poradit, kde se zeptat na práci. Přistěhovali jsme se loni a nikoho tady neznám. Toto moje očekávání se splnilo. Kolektiv je tu velmi milý, vstřícný a je to možná i tím, že jsme v jedné věkové kategorii. Ale toto není jediný klad projektu. Kurzy nám oživili naše téměř zapomenuté vědomosti z oblasti pracovněprávních vztahů, paní lektorka nám výborně poradila s životopisem a motivačním dopisem. Když jsme přišli poprvé, byli jsme všichni tím dlouhým a marným hledáním zaměstnání frustrovaní a paní lektorka do nás dokázala zase nalít energii a povzbudit naše sebevědomí."                              Drahomíra

"Dostala jsem se do příjemného kolektivu lidí, kde si všichni rozumíme a podporujeme se. Věřím, že toto všechno, co se tady přiučíme, bude užitečné a nápomocné v tak těžké životní situaci jako je ztráta zaměstnání ve vyšším věku."                       Stanislava

"Po skončení termínovaného pracovního poměru se mi zastavil rutinní způsob života. Za tuto možnost jsem velmi vděčná. Velmi mi osobně pomohla přednáška finanční gramotnosti. Kurz Osobnostního rozvoje mapují oblast tvorby životopis, motivačního dopisu, monitoring trhu práce, přípravu na výběrové řízení, psychologickou přípravu na jednání se zaměstnavateli. Znovu se stavíme na nohy, získáváme více sebedůvěry a hlavně sílu začít si věřit a pozitivně myslit a jednat."                                                                                 Dagmar

"Vidím v projektu pomoc nám starším. Každým dnem se dovídáme nové poznatky a získáváme celkový přehled na danou situaci. Formou diskuse se dobíráme k případům, které ukazují, jakým způsobem to chodí v reálném životě. Jsem rád, že jsem v této skupině, která je prima kolektivem."     Tomáš

Děvčata, už nic nepište, je přestávka!! Na stolech máme připravenou skvělou roládu se šlehačkou od paní Stáni. Ale u té nezůstalo, téměř pokaždé někdo něco dobrého na zoubek připravil.
Osobnostní rozvoj  - při nácviku přijímacího pohovoru se ředitelka pivovaru Dáda obrací na svého náměstka Jaroslava a sládka Tomáše. V pozadí panorama Benešova.
   
Hodnocení klientů a jejich postřehy nás velice těší a moc jim za ně děkujeme. yes

Nyní v Benešově probíhá kurz  Dovedností  IT. Klienti se učí pohybovat v základním operačním systému počítače, pracovat s Wordem, Excelem, s emailem, s internetem.  Výstupem z tohoto kurzu bude vzorově vypracovaný životopis a motivační dopis v elektronické podobě. Ohlasy ke kurzu Dovednosti IT přineseme příště.

Naši klienti se také v průběhu října rozhodovali, který rekvalifikační kurz z nabídky projektu si vybrat tak, aby jim přinesl nejen uplatnění, ale také spokojenost z vykonávané práce. Výsledkem je deset klientů přijatých do rekvalifikačních kurzů. Klienti budou navštěvovat tyto kurzy – Pracovník v sociálních službách, Účetnictví, Obsluha osobního počítače, Florista, Pracovník grafického studia. Rekvalifikační kurzy se organizují v Praze a zahájení je plánováno na listopad. Přejeme všem hodně úspěchů při studiu!! 
 
/zacinamepo50/presmeruj/slider?i=18